Schody betonowe czy samonośne?
Budując dom piętrowy nieuchronnie nasuwa się kwestia schodów łączących parter z piętrem. Z czego je wykonać? Zrobić schody betonowe czy samonośne?
SCHODY ŻELBETOWE
Solidność
Schody betonowe stanowią monolityczną konstrukcję. Są bardzo solidne i trwałe. Dają poczucie stabilności. Są też schodami pełnymi. Można je od spodu zabudować tworząc skrytkę, małe pomieszczenie gospodarcze. Schody betonowe to jednak produkt niekompletny.
Wykończenie schodów żelbetowych
Sposobów na wykończenie jest przynajmniej kilka; kamień, płytki lub bardzo popularne drewno. Wszystkie te rozwiązania to jednak dodatkowe koszty. Oprócz wylania schodów żelbetowych należy je jeszcze obłożyć. To często dodatkowa i niemała kwota.
Dokładność wylania
Proszę pamiętać o tym, aby schody żelbetowe były wykonane dokładnie. Minimalne niwelacje poziomów są jednak możliwe. Większymi poprawkami musi się już jednak zająć główny wykonawca. Poza tym, obłożone schody wymagają najczęściej ostatecznych wyprawek lub wykończeń, choćby boczne strony schodów lub podstopnie jeśli nie są one obłożone drewnem.
SCHODY SAMONOŚNE
Szeroki wachlarz rozwiązań
Głównym atutem drugiego rozwiązania jest różnorodność. Schody samonośne można wykonać całkowicie z drewna. Można również zdecydować się na schody na konstrukcjach metalowych. Obecnie istnieje wiele modeli metalowych konstrukcji nośnych do schodów. Spełniają one wysokie wymagania architektów i charakteryzują się nowoczesnym dizajnem. Chcąc wprowadzić nieco nowoczesności do domu warto pomyśleć o schodach metalowo-drewnianych. Ich dopełnieniem są bardzo popularne balustrady szklane. Schody samonośne mogą przybierać różne kształty i mogą być wykonane z wielu komplementarnych materiałów. Drewno, metal, kamień, szkło, to z nich powstają niepowtarzalne schody.
Elastyczność
Dużą zaletą schodów samonośnych jest ich duża elastyczność. W przypadku schodów samonośnych możemy myśleć o schodach pełnych, tj. z podstopniami, albo bardziej przestrzennych, schodach ażurowych. Między stopnie wpada więcej światła. W przypadku schodów żelbetowych nie ma takiej możliwości.
Lekkość
Projektując schody samonośne szukamy lekkości i przestronności. Schody samonośne to nie tylko grube drewniane wangi lecz również mniejsze profile nośne czy pionowe dystanse łączące stopnie. Często spotykany przy schodach z betonu zarzut o toporność i ciężkość tu nie ma zastosowania. Przy schodach samonośnych mamy większą paletę możliwości w tworzeniu lżejszych form schodowych.