Lakierowanie czy olejowanie?

Lakierowanie czy olejowanie?

LAKIEROWANIE

Niewątpliwe plusy zabezpieczania stopni lakierem to ich bardzo duża odporność na zabrudzenie i łatwa konserwacja, renowacja dopiero po kilku latach. Najczęściej stosowane lakiery mają powłokę matową, półmatową lub półpołyskową. Mogą zachować naturalny kolor i usłojenie drewna lub zmienić jego kolorystykę.

Jednak zabezpieczone lakierem stopni mają również wady – widać na nich szybciej niż na stopniach wyolejowanych zarysowania (zwłaszcza na lakierach błyszczących), nie można naprawić jedynie fragmentu polakierowanej podłogi, tak aby było to niewidoczne.

OLEJOWANIE

Olej rozprowadza się stopniowo, cały czas zgarniając jego nadmiar i nie dopuszczając do zaschnięcia i wytworzenia się skorupy. Zalety olejowanych stopni to uzyskanie antystatycznej powierzchni, która jest mniej śliska niż lakierowana. Poza tym powstałe na stopniach zarysowania są znacznie mniej widoczne niż na lakierowanej, a drobne po jakimś czasie mogą się zabliźnić. Poważniejsze uszkodzenia można usunąć, przeprowadzając częściową renowację.

Wystarczy uszkodzony fragment drewna wygładzić papierem ściernym i zaolejować. Zabezpieczone olejem drewno pozostaje naturalne w dotyku, ponieważ olej wnika w nie, nie tworząc dodatkowej warstwy na powierzchni. Jednak olejowanie ma swoje wady – tak zabezpieczone stopnie znacznie łatwiej się brudzą niż lakierowane (zwłaszcza na początku eksploatacji); można je konserwować jedynie specjalnie przeznaczonymi do tego celu preparatami zalecanymi przez producentów olejów. I jeszcze jedna niedogodność – renowacja stopni często okazuje się niezbędna już po dwóch latach.

Napisz do nas