Jak zaprojektować schody wejściowe do domu?

Schody wejściowe są niezwykle ważnym elementem domu. Można powiedzieć, że pełnią wręcz funkcję reprezentacyjną. To one witają odwiedzających nas gości, ale też każdego dnia kroczymy po nich my sami. Czasami nawet wielokrotnie w ciągu jednego dnia! Dlatego przy budowie domu nie można traktować ich po macoszemu. Schody wejściowe będą służyć nam latami, dlatego każdy błąd w ich projektowaniu będzie niestety towarzyszył nam długo i codziennie.

Jakie schody wejściowe do domu? Poznaj rodzaje

Najczęściej spotykane są klasyczne schody betonowe, których wykonanie jest dość szybkie i proste, jednak możliwe tylko w przypadku wejścia do domu umieszczonego na wysokości nie wyższej niż 60-70 cm. W przypadku schodów prowadzących wyżej, warto pomyśleć o konstrukcji metalowej. Możliwe jest również kupienie schodów już gotowych tzw. pół- i prefabrykatów. Są to betonowe bloki lub stalowe fragmenty gotowe do ułożenia na przygotowanym gruncie. Jeśli chcemy, aby schody wejściowe nie tylko pełniły swoją podstawową funkcję, ale też były ozdobą budynku, warto zdecydować się na schody wykonane na zamówienie. W Centrum Schodów wykonamy projekt schodów zewnętrznych specjalnie dla Ciebie. Będą one zarówno wizualnie, jak i wymiarowo idealnie dopasowane do Twoich wymagań i potrzeb. Tak zaprojektowane i wykonane schody staną się niezwykłą ozdobą budynku i jego fasady.

Wymiary schodów wejściowych

Zaprojektowanie i budowa nowych schodów wejściowych nie są wcale takie proste. Obwarowane są bowiem konkretnymi wytycznymi, których należy, ale też zwyczajnie warto przestrzegać, aby korzystanie ze schodów było wygodne i bezpieczne:

  • Wygodne stopnie powinny być wysokie na 15-17 cm i głębokie na 29-35 cm.
  • Szerokość podestu nie powinna być mniejsza niż 90 cm, jeśli drzwi otwierają się do środka, lub 90 cm + szerokość drzwi, jeśli otwierają się one na zewnątrz. 
  • Długość podestu powinna być dostosowana do szerokości drzwi, które powinno się dać swobodnie otworzyć, stojąc na podeście.
  • Schody powinny posiadać minimalny spadek, by woda mogła z nich swobodnie spływać. Spadek ten nie powinien być jednak wyczuwalny dla wchodzących i schodzących.
  • Jeśli wysokość schodów nie przekracza 50 cm, nie muszą być one wyposażone w balustradę.
  • Jeśli wysokość schodów mieści się między 50 a 100 cm, również nie wymagają one balustrady, ale tylko pod warunkiem, że są szersze z każdej strony o 50 cm od drzwi wejściowych.
  • Liczba stopni w schodach jednobiegowych nie powinna przekraczać 10.

Bezpośrednie połączenie schodów wejściowych z budynkiem – tak czy nie?

Konstrukcja schodów zewnętrznych jest znacznie lżejsza niż konstrukcja samego budynku, dlatego schody będą mniej osiadać niż dom. Może to powodować uszkodzenia w miejscu styku tych dwóch elementów. Ten problem można rozwiązać na dwa sposoby – silnym powiązaniem schodów z fundamentami budynku lub budową schodów niezależnych. Znacznie częściej polecana i praktykowana jest ta druga metoda. Wybierając ją, warto jednak poczekać z budową i wykończeniem schodów do samego końca budowy domu. Zawczasu należy się natomiast zastanowić, czym schody będą wykończone, ponieważ różne materiały wymagają pozostawienia różnej ilości miejsca.

Jakie wybrać pokrycie dla schodów wejściowych

Gdy schody są już wybudowane, pozostaje kwestia ich pokrycia. Konstrukcje metalowe lub stalowe najczęściej pozostawia się w stanie surowym. Schody betonowe wymagają natomiast odpowiedniego wykończenia. Możliwości jest mnóstwo – schody można wyłożyć popularnymi płytkami ceramicznymi, kamieniem, np. piaskowcem lub granitem, odpowiednio twardym i zaimpregnowanym drewnem lub klinkierem. Schody wejściowe powinny dobrze się komponować z resztą budynku, dlatego warto sięgnąć po materiały, które wykorzystano już do innych wykończeń – cokołów, kolumn czy narożników.

 

Ważne jest, aby wybrane materiały były przystosowane do montowania na zewnątrz, odporne na zmienne warunki pogodowe, antypoślizgowe oraz wytrzymałe. Dobry projekt, odpowiednie wykończenie i regularna konserwacja sprawią, że schody wejściowe będą nam bezproblemowo towarzyszyć przez długie lata.

Napisz do nas