Schody półkowe – co warto wiedzieć na początek?
Sama ich nazwa wskazuje na czym opiera się ich budowa. Są one zamontowane podobnie jak znane nam półki. Charakteryzują się brakiem widocznych podpór lub belek, co daje iluzję, że stopnie „wiszą” w powietrzu. Ich wizualne walory to nie wszystko, mają do zaoferowania znacznie więcej. Funkcjonalność i geometryzacja pomieszczeń poprzez schody to pomysłowy sposób na wprowadzenie powiewu świeżości. Kto powiedział, że schody nie mogą być designerskim sercem domu?
Jak przygotować ścianę pod schody półkowe?
Do poprawnego zamontowania schodów wspornikowych wymagane jest odpowiednie przygotowanie ściany. Wymaga to należytej uwagi, ponieważ zaniedbania mogą skutkować poważnym uszkodzeniem ściany, czy wyrwaniem z niej stopnia. Schody wspornikowe muszą być odpowiednio zamocowane, aby jej nie obciążały.
Aby poprawnie zamontować schody półkowe możemy zastosować dwa podejścia. Wykorzystać ścianę betonową, specjalnie przygotowaną pod montaż takich schodów. Drugi sposób to dostosowanie istniejącej ściany działowej, bądź nośnej.
Solidna podstawa dla schodów półkowych
Mając do dyspozycji jedynie ścianę nośną, bądź działową, konieczne jest zapewnienie solidnej konstrukcji pod schody wspornikowe. W ścianie nośnej zbudowanej z cegły sugeruje się montaż się stalowej blachy. Po montażu blachy wystarczy przykryć ją tynkiem, płytkami, bądź kamieniem, czy betonem. W przypadku ściany działowej, sama blacha nie będzie wystarczająca. Przygotowanie ścian działowych jest znacznie bardziej skomplikowane. Trzeba je dodatkowo zabezpieczyć i wzmocnić. Można to osiągnąć za pomocą metalowych słupów. Ich obróbka może odbyć się na różne sposoby, ale najłatwiej będzie zdecydować się na płytę gipsowo-kartonową. Końcowa grubość powinna wynosić około 12 centymetrów i to powinniśmy mieć na uwadze.
Grubość ściany pod montaż schodów wspornikowych to sugerowane 20-25 cm. Jednak jest to zależne od rodzaju naszych ścian. Żelbeton wymaga minimalnie 20 cm grubości. Natomiast cegła ceramiczna to wymagane 25 centymetrów grubości. Same stopnie schodów powinny być osadzane na głębokości około 5 centymetrów. Przy czym ich długość nie powinna być większa niż 110 cm. Jak najdokładniejsze przestrzeganie tych reguł zapewni Ci pewność, że konstrukcja jest stabilna i trwała.
Jaką balustradę wybrać do schodów półkowych?
Chociaż schody półkowe często prezentują się najlepiej w swojej minimalistycznej formie, to warto pamiętać o bezpieczeństwie. Balustrada nie musi odbierać lekkości konstrukcji, wręcz przeciwnie, może być dodatkowym elementem, podkreślającym nowoczesny charakter schodów. Warto rozważyć m.in balustradę szklaną, która idealnie podkreśla ich minimalistyczny styl oraz wzmacnia konstrukcje schodów półkowych poprzez mocowania punktowe do każdego stopnia . Szklana balustrada jest niemal niewidoczna, co sprawia, że przestrzeń pozostaje otwarta, a same schody są głównym punktem aranżacyjnym. Podobny efekt uzyskamy z pomocą balustrady linkowej. Balustrada linkowa wykonana jest z cienkich stalowych linek rozpiętych pionowo.Ciekawym rozwiazaniem które warto także wziąć pod uwagę jeżeli interesuje nas styl loftowy to stalowe podciągi z profili 20×20.Są one mocowane do stopnia ,następnie do czoła stropu i przechodzą w balustradę na piętrze.Smukłe i praktyczne.
Klasyczne modele balustrad metalowych oraz drewnianych to również doskonały wybór. Wszystko zależy od personalnych upodobań i charakteru jaki pragniemy osiągnąć. Najważniejsze pozostaje jednak bezpieczeczeństwo, szczególnie gdy w domu poruszają się dzieci i osoby starsze.