Schody bolcowe – kiedy lubisz przestrzeń
Biorąc pod uwagę schody zabudowane konstrukcje mogą wydawać się często zbyt masywne i przytłaczające. Chodzi tutaj nie tylko o indywidualne gusta. Wiele osób lubi wolną przestrzeń oraz konstrukcje bardzo lekkie. Inną kwestią jest kompozycja. Szczególnie w niewielkim wnętrzu klasyczne, zabudowane schody bez względu na upodobania ich użytkowników będą prezentowały się wybitnie niekorzystnie. Tak naprawdę większość schodów wewnątrz dwupoziomowych pomieszczeń mieszkalnych prawdopodobnie powinny stanowić schody bolcowe. Zwykle niezależnie od tego, czy jest to konstrukcja spiralna, czy może jak najbardziej tradycyjna – właśnie tego rodzaju schody pozwalają na to, aby pomieszczenie optycznie sprawiało wrażenie większego niż w przypadku wspomnianych konstrukcji zabudowanych. To, czy tego rodzaju schody w ogóle nadają się do montażu na zewnątrz rozważymy nieco później. Zwróćmy teraz przede wszystkim uwagę na to czym właściwie są owe „bolcowe” schodki. Skąd taka nazwa i dlaczego cechują się właśnie tym wszystkim co wspomniane powyżej? Kiedy poznamy detale ich konstrukcji wszystkie te kwestie staną się jasne.
Jak to się robi?
Taki typ schodów wziął swoją nazwę od konkretnego sposobu ich konstrukcji. Budowane są w ten sposób, że z jednej strony każdego z poszczególnych stopni montowany jest tak zwany „policzek”. Po drugiej zaś stronie każdy kolejny stopień wspiera „bolec”. Etymologia nazwy takiej właśnie konstrukcji przestaje zatem być tajemnicą. Ponieważ każdy pojedynczy stopień opiera się na bolcu przestrzeń pomiędzy jednym a drugim schodkiem powstaje w sposób oczywisty. Takie schody to przeważnie nowoczesne schody designerskie, jakie spotykamy we wnętrzach prezentowanych przez nowoczesne budownictwo w miastach. Dwupoziomowe mieszkania i lofty przestają być rzadkością, a wszędzie tam potrzebne są schody pasujące wizualnie oraz pod względem praktycznym jednocześnie do wnętrz niewielkich. O ile w okazałej posiadłości i wielkiej willi typ schodów na jaki ostatecznie się zdecydujemy mamy do wyboru spośród większej puli, to właśnie w wielorodzinnych miejskich budynkach przeciętny wykonawca schodów niewielki ma wybór. Tutaj oprócz spiralnych czy kaczych oraz właśnie takich projektów „z prześwitami” nie ma zbyt dużego wachlarza możliwości. Jednak nawet te spiralne mogą być jednocześnie bolcowymi.
Czy tylko do wnętrz?
Powstają zatem postawione również powyżej pytania: czy klasyczne konstrukcje bolcowe w przypadku schodów nadają się tylko do wewnątrz budynków? Czy i kiedy wybierane są one w ogóle jako schody zewnętrzne? Nawet, jeżeli jest to wybór stosunkowo rzadki, to bolcowe schodki na zewnątrz budynku również są spotykane. Najlepszym przykładem mogą być spiralne bolcowe schodki prowadzące na przykład na zjeżdżalnię w aquaparku. Niemniej montowane mogą być także kiedy prowadzą z tarasu lub balkonu do ogródka oraz w szeregu innych sytuacji. Biorąc jednak pod uwagę montaż właśnie takich, bardzo charakterystycznych już na pierwszy rzut oka, schodów bolcowych na zewnątrz warto zastanowić się czy jest to aby najlepszy z możliwych dostępny typ schodów. Na otwartej przestrzeni często o wiele lepiej sprawdzą się schody zabudowane. Tam również o wiele częściej prezentują się one wizualnie o wiele lepiej niż we wnętrzach.
„Dziurawe” schody – ładne i praktyczne
Czy schody i ich typ mogą wpływać na jakość oraz charakter interakcji międzyludzkich? Oczywiście, że tak! Biorąc pod uwagę ten typ schodów, bez względu na to, czy zamontowane właśnie w naszym domu estetyczne schody bolcowe znajdują się wewnątrz czy też na zewnątrz budynku, warto zwrócić uwagę na ich walory praktyczne. Poprzez przestrzenie pomiędzy poszczególnymi stopniami nie tylko widać dokładnie co robią inni członkowie rodziny, na przykład dzieci, alb też współpracownicy. Schody takie ułatwiają także zasadniczo komunikację werbalną, gdyż dzięki znajdującym się w schodach otworom zwykle znacznie lepiej słychać co osoba znajdująca się na dole lub na górze ma do przekazania tej drugiej. Dotyczy to także sytuacji, kiedy dwie osoby znajdują się po prostu po dwóch stronach takiej konstrukcji. Dlatego właśnie nierzadko „dziurawe” schody łagodzą obyczaje…