Wszystko, co musisz wiedzieć o schodach. Poradnik

Wszystko, co musisz wiedzieć o schodach. Poradnik

Schody służą głównie do przemieszczania się pomiędzy piętrami – to jasne. Jednak projektując nasze wymarzone wnętrze, często nie zdajemy sobie sprawy, jak ważną rolę mogą one pełnić zarówno ze względu na swoje praktyczne funkcje oraz walory estetyczne. Nowoczesne schody wykonane z metalu skutecznie zniszczą styl rustykalnego wnętrza, a strome, ze zbyt małą ilością stopni będą stanowić zagrożenie dla małych dzieci mieszkających w domu. Jak więc znaleźć rozsądne rozwiązanie i czym kierować się w wyborze tych idealnych, odpowiadających nam schodów?

Jak wybrać schody?

Na początku mamy dwie opcje. Możemy skorzystać z już gotowych schodów lub udać się do profesjonalisty, który zaprojektuje je dla nas od początku do końca. Zanim jednak jeszcze wybierzemy którąś z opcji, należy zastanowić się:

  • w jakim stylu będzie wnętrze?
  • kto będzie najczęściej korzystał ze schodów?
  • nad układem schodów względem pomieszczenia, w którym będą się znajdowały;
  • nad tym, jakim budżetem dysponujemy.

Bardzo dużo od tego, które schody powinniśmy wybrać, zależy od miejsca, gdzie je wstawimy. Warto poprosić profesjonalistę o pomoc, bowiem zbyt duże schody mogą zdominować całe pomieszczenie, a ich nieumiejętne umieszczenie będzie nam przeszkadzało na co dzień i psuło po prostu humor. Prawo budowlane nie mówi nic o umieszczeniu schodów, natomiast daje wytyczne odnośnie wymiarów, szerokości, wysokości stopnia oraz szerokości spoczynku.

Bardzo często schody znajdują się w miejscu tzw. przestrzeni komunikacyjnej, dlatego mamy do dyspozycji klatkę schodową lub korytarz. Takie rozwiązania pomagają podzielić dom na dwie oddzielne strefy o różnym przeznaczeniu – wypoczynkową oraz codzienną. Pomaga to również w oddzieleniem ewentualnych hałasów. Jedyne, z czym trzeba się liczyć to przestrzeń, którą zajmują schody.

Rodzaje najpopularniejszych schodów

Wśród dostępnych najpopularniejszych schodów mamy do wyboru:

  • schody jednobiegowe – planuje się je na etapie tworzenia projektu domu. Charakteryzują się ułożeniem stopni jeden za drugim. Nie mają podestu. Są proste do wykonania i zajmują mało miejsca, przez co są dosyć strome. Dopuszczalna ilość schodów to 18 stopni, jednak dla osób starszych lub dzieci może to stanowić pewien problem.
  • schody dwubiegowe – mają one drugi bieg, poprzez dodania łamania lub spocznika. Bardzo często można je spotkać w domach jednorodzinnych. Mogą mieć różne przekroje, najczęstszy ich rodzaj to powrotne, w których stopnie są złamane pod kątem 180 stopni.
  • schody trójbiegowe – mają aż trzy spoczynki, dzięki czemu są bardzo wygodne. Przez podest zajmują dużo miejsca i są kosztowne. Stosuje się je w przypadku wysokich kondygnacji.
  • Schody łamane – pozwalają na wykonanie wąskiego i krótkiego otworu w stropie. Mają mniej stopni i są wygodniejsze niż schody jednobiegowe.
  • schody wachlarzowe – są bardzo stylowe i mają liczne walory estetyczne. Stopnie mają kształt trapezu opartego na łuku. Zajmują jednak dużo miejsca i z tego względu umieszcza się je w centralnym punkcie pomieszczenia.
  • schody zabiegowe – należą do najbardziej niewygodnych. Są duże i ze względu na zbrojenie ich wykonanie jest dosyć drogie.
  • schody spocznikowe – są łatwe w wykonaniu i nie generują dużych kosztów. Wszystkie stopnie mają tej samej wielkości. Są wygodne i mogą się na nich mijać nawet dwie dorosłe osoby.
  • schody kręcone – są oparte na planie elipsy. Ich stopnie są różnej wielkości. Kształt spirali sprawia, że zajmują mało miejsca. Nadają pomieszczeniu lekkości, a ocena ich wygody zależy od osobistych odczuć.
  • schody wspornikowe – są zamontowane tylko z jednej strony. Są lekkie, elastyczne i zajmują mało miejsca. I szerokość maksymalna wynosi 120cm.
  • schody samonośne – zbudowane są na belkach, które opierają się o podłogę, strop oraz ściany. Są lekkie.

Ile kosztują schody do domu?

Ceny schodów mogą być bardzo różne. Wszystko zależy od firmy, która dla nas ma je wykonać. Na stronie internetowej naszej firmy www.centrum-schodow.com.pl służymy poradą w kwestii doboru odpowiedniego rozwiązania do wnętrz oraz profesjonalną wyceną.

Napisz do nas