Wady i zalety schodów drewnianych

Wady i zalety schodów drewnianych

Na etapie budowy domu posiadającego więcej niż jedną kondygnację lub też podczas planowania jego generalnego remontu, należy wziąć pod uwagę jeden z istotniejszych elementów, do którego zaliczają się schody. Pomimo dostępności wielu różnorodnych materiałów służących do ich budowy, w dalszym ciągu ogromną popularnością cieszą się klasyczne schody drewnianeTen naturalny, ekologiczny i zdrowy dla środowiska materiał posiada wiele zalet, które zostały docenione przez szerokie grono odbiorców. Czy schody drewniane posiadają również wady? Dlaczego warto się nimi zainteresować?

Schody drewniane w domu jednorodzinnym

Schody z uwagi na swoją wielkość są jednym z bardziej charakterystycznych oraz wyrazistych elementów wnętrza. Dlatego muszą charakteryzować się zarówno odpowiednimi walorami wizualnymi, ale również funkcjonalnością i bezpieczeństwem. Ich podstawowym zadaniem, jest oczywiście umożliwienie domownikom poruszania się pomiędzy poszczególnymi kondygnacjami budynku. Wymagania wobec schodów jednak znacząco wzrosły, dlatego też na rynku znaleźć można wiele propozycji, różniących się od siebie technologią budowy, konstrukcją i zastosowanymi materiałami. Drewno jest jednak w tym przypadku rozwiązaniem niezwykle uniwersalnym, ponieważ świetnie sprawdza się w przypadku tradycyjnych, jak i bardziej nowoczesnych wnętrz.

Dlaczego warto wybrać schody drewniane?

Schody drewniane cechuje przede wszystkim ich niewątpliwy urok i naturalność. Dają one również wiele możliwości aranżacyjnych. W zależności od własnych upodobań i preferencji, można zdecydować się na klasyczne schody drewniane lub odrobinę poeksperymentować i wybrać na przykład schody drewniane z elementami metalowymi lub połączenie drewna ze szkłem. Jednocześnie różne gatunki drewna, pozwalają wybrać schody bukowe, schody dębowe lub schody jesionowe bielone. Rodzaj drewna dopasować można do aranżacji wnętrza. Jasne drewno sprawdzi się w ciemniejszych pomieszczeniach, dając możliwość ich rozjaśnienia. Z kolei zastosowanie ciemniejszej kolorystyki doda charakteru i pozwoli wyeksponować schody jako jeden z głównych punktów aranżacji.

Nie do przecenienia pozostają również walory drewna, związane z jego ciepłem i przyjemną fakturą. Drewno jest miłe w dotyku, dlatego też schodzenie po schodach bez obuwia nie będzie wywoływać nieprzyjemnych odczuć. Jest to także inwestycja na wiele lat. Odpowiednia dbałość o drewniane schody sprawi, że odwdzięczą się one długowiecznością.

Czy drewniane schody mają wady?

Schody drewniane nie posiadają wielu wad. Z uwagi na rodzaj wykorzystywanego do ich produkcji materiału, cena może być jednak wyższa. Najważniejszym elementem jest jednak konieczność dbania o ich odpowiednią konserwację. Powinno się to robić za pomocą dedykowanych do tego celu preparatów. Drewno jest także bardziej podatne na działanie wilgoci. Dlatego też warto wziąć to pod uwagę w pomieszczeniach, gdzie panuje jej wysoki poziom. Materiał ten również nieustannie pracuje. Oznacza to, że schody mogą skrzypieć podczas ich użytkowania.

Wysokiej jakości schody drewniane

Decydując się na schody wykonane z drewna, warto skorzystać ze sprawdzonej oferty. Firma Centrum Schodów posiada w swoim asortymencie wiele interesujących propozycji, które z powodzeniem sprawdzą się do każdej aranżacji. Wysokiej jakości drewno bukowe lub dębowe, gwarantuje bardzo dobre parametry i trwałość. Oprócz walorów estetycznych, dużą uwagę poświęcono także odpowiedniej funkcjonalności oraz aspektom związanym z bezpieczeństwem. W zależności od dostępnej przestrzeni oraz własnych upodobań, zdecydować można się na różnego rodzaju rozwiązania, takie jak schody dywanowe, zabiegowe, jednobelkowe lub klasyczne.

Schody drewniane zyskały szerokie grono zwolenników, którzy doceniają korzyści płynące z ich użytkowania. To rozwiązanie charakteryzujące się trwałością, wysoką estetyką, uniwersalnością i bardzo dużą funkcjonalnością. Właściwa dbałość o tego rodzaju schody, pozwoli cieszyć się nimi całe życie.

Napisz do nas