Stylowe schody drewniane

Stylowe schody drewniane

Schody wykonane z drewna, choć popularne od wieków, obecnie stanowią raczej luksusowe rozwiązanie. Przy ogromnej różnorodności wszelkiego rodzaju tworzyw i surowców szlachetne, drewniane schody prezentują się zazwyczaj nobliwie i bardzo elegancko. Chociaż trwałość jest ich zaletą, to pod tym względem mogą z nimi konkurować także te wykonane z innych materiałów. Jednak zapach drewnianych schodów w starym domu nie ma sobie równych i wielu z nas, przywiązanych do tradycji, podczas budowy swojej nowej siedziby po prostu nie wyobraża sobie schodów innych niż właśnie te wykonane z drewna. Tutaj jednak pojawia się dylemat, ponieważ gatunków drewna do produkcji schodów jest wiele. Schody dębowe czy bukowe? A może jesion? Postaramy się przybliżyć dzisiaj poszczególne popularne gatunki drewna oraz ich właściwości aby pomów dokonać właściwego wyboru.

Kolor ma znaczenie

Naturalny kolor każdego rodzaju drewna różni się między sobą od innych. To jaki odcień dominuje w całym wnętrzu z pewnością będzie miało niebagatelny wpływ na dokonanie ostatecznego wyboru. Innymi czynnikami będą zapewne cena oraz ogólny standard w jakim budujemy i wyposażamy budynek. Majestatyczne mahoniowe lub dębowe schody to prawdziwy luksus. Jeżeli poszukujecie czegoś bardziej w klimacie „casual” to zwrócicie uwagę na przykład na buk lub popularną w szczególnie w krajach skandynawskich, ale także u nas, sosnę.

Czy drewniane schody muszą kosztować majątek?

Naturalnie schody z naturalnego drewna są i prawdopodobnie zawsze będą droższe od konstrukcji tego typu wykonanych z wielu innych materiałów. Jednak również poszczególne gatunki drewna różnią się pomiędzy sobą ceną. W zależności od efektu jakiego oczekujemy lub po prostu od tego na jaki rodzaj drewna ostatecznie się zdecydujemy możemy zapłacić kilkukrotnie mniej lub więcej. Ponadto pozostaje kwestia trwałości takich schodów, chociaż odpowiednio pielęgnowane i konserwowane schody wykonane z drewna zazwyczaj przetrwają co najmniej kilka dekad. Popularne są obecnie także na przykład schody stalowo drewniane, tutaj skupimy się jednak na tych typowo drewnianych.

Jak dąb

Dąb to niezwykle trwały materiał. Powiedzenie „chłop jak dąb” nie powstało bez powodu. Drewno dębowe jest wyjątkowo szlachetne i mocne. Kiedy inne drewniane konstrukcje sprzed wieków dawno uległy zniszczeniu to te, które zachowały się najlepiej są najczęściej właśnie dębowe. Schody nie są tutaj wyjątkiem. O ile po innych drewnianych schodach w skansenach możemy wspinać się z duszą na ramieniu to najbardziej pewnie wciąż poczujemy się na schodach dębowych. To samo dotyczy naszych domów. Planując inwestycję, która posłuży nie tylko naszym wnukom schody z drewna dębowego powinny całkowicie spełnić nasze oczekiwania.

Schody dla Kowalskich

Dębowe konstrukcje to także stosunkowo wysokie koszty. Kiedy szukamy kompromisu pomiędzy trwałością, jakością i ceną sięgniemy raczej po inne rodzaje surowca. Całkiem trwałym a przy okazji ekonomicznym rozwiązaniem mogą okazać się drewniane schody bukowe. Buk to także rodzime drewno, którego ceny są o wiele niższe od dębu i zdecydowanie bardziej odpowiadające możliwościom statystycznego polskiego portfela. Warto zatem rozważyć bukowe schody kiedy zależy nam na tym, aby schody w naszym domu były drewniane. Taki luksus naturalnie kosztuje nieco więcej od najtańszych na rynku rozwiązań, jednak nie powinien zrujnować przeciętnego Kowalskiego, który podjął się budowy własnego domu.

Sosnowe stylowe schody drewniane

Sosna to materiał kontrowersyjny. Zarówno wśród wykonawców jak i użytkowników budzi skrajne emocje. Z jednej strony drewno sosnowe ma przepiękny, jasny koloryt. Z drugiej zaś – uchodzi powszechnie za mało trwałe. Rzeczywiście, sosnowe drewno jest stosunkowo miękkie. Jednak przy odpowiedniej konserwacji i pielęgnacji takie schody posłużą bardzo długo. Ponadto oprócz trwałości liczą się również względy estetyczne. Jeżeli właśnie sosna okaże się wymarzonym pod względem wizualnym surowcem do produkcji Waszych schodów warto wziąć ją także pod uwagę. Poza tymi trzema typami istnieje wiele gatunków drewna do produkcji schodów. Na pewno każdy zainteresowany znajdzie coś właśnie dla siebie. 

Napisz do nas