Schody zewnętrzne – czym powinny się charakteryzować?

Schody zewnętrzne – czym powinny się charakteryzować?

Schody zewnętrzne są niezwykle popularne. Bardzo dużo budynków w Polsce, nie tylko mieszkalnych, wymaga montażu schodów. Warto jednak zwrócić uwagę na niektóre cechy, jakie powinny one posiadać. Schody zewnętrzne mają być wygodne i funkcjonalne, ale mogą pełnić także rolę ozdoby budynku. Dowiedz się o nich więcej.

Zbyt wysokie stopnie schodów na zewnątrz

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że odległość pomiędzy kolejnymi schodami powinna być odpowiednia i dopasowana do wielu osób. Jeśli stopnie będą zbyt wysokie, to trudności odczują nie tylko dzieci, ale także osoby starsze, a nawet zwierzęta domowe. Dlatego warto zdecydować się na pomoc profesjonalistów, którzy wykonali do tej pory mnóstwo realizacji i w precyzyjny sposób odmierzą odpowiednią odległość stopni. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wymaganiach konstrukcyjnych, do których warto dopasować schody na zewnątrz, to skontaktuj się z nami.

Balustrady i barierki na schody

Jest kilka niezwykle ważnych elementów schodów zewnętrznych, z których rezygnacja będzie skutkowała niezadowoleniem w przyszłości. Dlatego tak ważne jest, aby dokładnie przemyśleć budowę schodów tego typu zawczasu, ponieważ ich zmiana będzie kosztowna i skomplikowana. Nasi projektanci, podczas omawiania konstrukcji schodów, porozmawiają z Tobą o wszystkich wariantach. Jednym z elementów, których nie powinno zabraknąć w schodach zewnętrznych są balustrady i barierki na schody. Umożliwiają podparcie się podczas wchodzenia i chronią przed upadkiem. Mają także funkcję estetyczną, mogą być wspaniałą ozdobą schodów i zwracać uwagę przechodniów. Istotne jest to, aby balustrada była odpowiednio zabezpieczona przed działaniem czynników atmosferycznych, takich jak: deszcz, wiatr, promienie słoneczne. Warto wybierać solidne materiały do wykonania balustrady. Do najbardziej polecanych przez specjalistów należy na przykład stal nierdzewna. Jest wytrzymała i trwała, a ponadto nie ulega rdzewieniu. Z balustrady można zrezygnować, ale dla bezpieczeństwa powinno się decydować na projekty, które ją uwzględniają. Wyjątkiem są niskie schody złożone z kilku stopni, choć i te mogą okazać się trudne do pokonania dla osób starszych.

Rodzaj stopni – schody drewniane czy metalowe?

Stopnie schodów są tworzone z różnorodnych materiałów. Każdy z nich charakteryzuje się innymi właściwościami, dlatego warto zwracać uwagę na dobór tworzywa. Ważne jest to, aby stopnie miały zabezpieczenie przed poślizgnięciem się. Jakie tworzywa przed tym chronią? Będzie to na przykład drewniana konstrukcja  każdego stopnia. Odpowiednio przetworzone drewno będzie doskonale sprawdzało się nawet wtedy, kiedy zmoczy je deszcz. Doskonałym sposobem będzie także wykorzystanie stopni ryflowanych, ich niejednolita struktura zapobiega poślizgnięciu się. Stopnie ryflowane można wykorzystać zarówno jeśli chodzi o schody drewniane, jak i metalowe.

Stabilna konstrukcja

Wiele osób decyduje się na tanie rozwiązania ze słabej jakości materiałów. Przez to schody mogą być niestabilne, a co za tym idzie – niebezpieczne. Dlatego też należy dokładnie zweryfikować rodzaj używanego materiału. Stabilność konstrukcji można osiągnąć poprzez współpracę ze specjalistami. Dostosują oni konstrukcję i projekt schodów do wymagań wszystkich użytkowników.

Schody metalowe zewnętrzne i drewniane – podsumowanie

Schody zewnętrzne pokonuje się wiele razy tego samego dnia, dlatego warto zainwestować w nie więcej pieniędzy. Dzięki temu otrzymuje się pewność ich solidności, wytrzymałości oraz trwałości. Schody tego typu wykonane z wysokiej jakości materiałów będą nie tylko służyły niezwykle długo, ale wyróżniać je będzie duże bezpieczeństwo. Podczas planowania budowy schodów należy brać pod uwagę wiele czynników. Należy do nich rodzaj materiału, odstępy między stopniami, typ balustrady i wiele innych. Warto zapoznać się z kilkoma projektami, szczególnie interesujące są schody, które łączą w sobie dwa rodzaje materiałów, będą to na przykład schody metalowe zewnętrzne z drewnianymi elementami. Jeśli chcesz zamontować u siebie solidne schody zewnętrzne, to koniecznie skontaktuj się z nami! Doradzimy i przedstawimy Ci najlepsze rozwiązania dopasowane do Twoich potrzeb.

Napisz do nas