Schody wewnętrzne. Z czego powinny być zrobione?

Schody wewnętrzne. Z czego powinny być zrobione?

Wybierając schody do domu mamy przed sobą bardzo trudne zadanie. Jeśli bowiem architektura oraz rozplanowane przestrzenne nie są naszą mocną stroną, musimy wziąć pod uwagę bardzo wiele czynników, aby wybrać te najlepsze. Schody najczęściej umieszczamy w domach o dużych przestrzeniach, jednak coraz częściej można je też spotkać w mniejszych metrażach. Bowiem dobrze i fachowo dobrane schody poza swoją oczywistą funkcją, mogą również dopełniać wystrój wnętrza pod względem estetycznym.

Solidne schody betonowe. Poznaj ich zalety

Schody wykonane z żelbetonu, należą zdecydowanie do najtrwalszych. Fachowcy radzą, żeby zanim wylejemy schody, przemyśleć dobrze, jakimi materiałami zostaną wykończone. Mamy do wyboru, chociażby na przykład drewno czy kamień. Żelbetonowe schody są o tyle wygodne, że służą nam już od samego początku budowania domu, bowiem są wylewane razem ze ścianami. Zawsze jednak pamiętajmy, aby dokładnie sprawdzić przepisowe wymiary naszych schodów. Jeśli jeszcze schody z żelbetonu nie są wykończone, można je skuć lub nadlać. Schody, co jest dosyć oczywiste, powinny mieć tą samą wysokość. Rzetelnie wykonane schody będą wygodne oraz nie będą wymagały wielu konserwacji przez lata.

Schody betonowe można wykonać na trzy sposoby. Ich odmienne rodzaje określa to, na jakim elemencie konstrukcji domu będą opierać swój ciężar. Do najczęściej spotykanych należą schody monolityczne płytowe. W ich przypadku, płyta żelbetonowa jest oparta na belkach spocznikowych albo na ścianie. Wtedy elementy konstrukcyjne schodów są dosyć ciężkie i grube. Jest to zatem dobre rozwiązanie dla schodów niewielkich oraz wąskich. Drugi rodzaj to schody policzkowe, których konstrukcją są belki policzkowe opierające sią na ścianie lub stropie. Stopnie takich schodów są oparte po obu stronach na belkach lub z jednej strony na ścianie nośnej. Trzeci rodzaj to schody wspornikowe. Ich stopnie mocowane są w ścianie. Powstają na bardzo wczesnym etapie budowy domu.

Ogromną zaletą schodów z żelbetonu jest to, że można je wykończyć na wiele sposobów, co daje duże pole do popisu w kwestii aranżacji wnętrza.

Klasyczne schody z drewna lub stali. Czy warto?

Schody drewniane oraz stalowe są montowane dopiero po etapie wyschnięciu tynków oraz wylewki. Najczęściej są wykonywane na zamówienie. Obecne prawo budowlane zezwala na drewniane schody tylko w przypadku dwóch kondygnacji. Przy drewnianych schodach również pamiętajmy o tym, że muszą mieć one odpowiednie wymiary. Do wyrobu drewnianych schodów najczęściej używa się: buku, dębu, jesionu, klonu lub brzozy. Z reguły nie stosuje się drzew iglastych, bowiem są bardzo podatne na zarysowania.

Do podstawowych konstrukcji schodów należą schody drabiniaste, policzkowe lub kręte. Schody drabiniasto to inaczej mówiąc schody ażurowe. Jeśli chodzi o konstrukcję, to składają się z dwóch belek policzkowych i stopnic, które są do nich zamocowane. Zazwyczaj są wybierane jako schody pomocnicze, np. na strych czy do piwnicy. Mogą występować również w bardziej praktycznej, składanej wersji. Zdecydowanie wygodniejszym modelem schodów są drewniane schody policzkowe. Składają się z dwóch belek policzkowych, stopnic oraz podstopnic. Policzki maja zazwyczaj 5 cm, natomiast wysokość zleży od wymiarów stopni ok. 30 cm. Niezwykle efektownym modelem są schody kręte. Ich zaletą jest to, że zajmują niewiele miejsca. Są więc też dobrym rozwiązaniem w mniejszych pomieszczeniach. Można je też coraz częściej spotkać w dwupoziomowych mieszkaniach, lub domach do 65m2. Przy drewnianych schodach ważny jest również wybór balustrady. Źle dobrana może nie tylko stanowić zagrożenie, ale również zniszczyć estetyczny wygląd schodów.

Schody drewniany można wykończyć, malując je bejcą lub zostawić ich naturalny kolor. Niezależnie od tego pamiętajmy, że należy je polakierować lakierem do drewna bezbarwnym lub koloryzującym. Warto zrobić to trzykrotnie, ponieważ schody ze swojego oczywistego przeznaczeni, są narażone na szybkie ścieranie.

Napisz do nas