Schody półkowe – minimalistyczne i nowoczesne rozwiązanie

Schody półkowe – minimalistyczne i nowoczesne rozwiązanie

Już od wielu lat schody półkowe są niewątpliwym hitem w aranżacji wnętrz. To schody designerskie w minimalistycznym stylu, które wyglądają oryginalnie i nadają wnętrzu smaku. Jak montuje się takie konstrukcje i gdzie najlepiej sprawdzą się schody półkowe?

Czym charakteryzują się schody półkowe?

Coraz więcej klientów decyduje się na montaż schodów półkowych. Są one bowiem bardzo nowoczesne i prezentują się rewelacyjnie. Idealnie sprawdzą się zarówno w dużym domu, jak też w małym mieszkaniu. Cała ich konstrukcja jest przede wszystkim minimalistyczna. Wszystko to dlatego, że poza samymi stopniami, nie montuje się tutaj żadnych innych elementów. Stylowe schody drewniane w formie półkowej to doskonała propozycja dla każdego, kto ceni sobie styl, ale też komu zależy na przestrzeni w pomieszczeniu. Schody takie bowiem z uwagi na brak innych elementów pozwalają swobodnie zagospodarować przestrzeń pod nimi. Oczywiście można je wykonać nie tylko z drewna. Klienci często decydują się na schody półkowe wykonane z metalu. W jakich wnętrzach najlepiej sprawdzą się tego typu schody? Z pewnością tych nowoczesnych lub urządzonych w surowym albo minimalistycznym stylu. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykonać je także w nieco innych pomieszczeniach. Rozwiązań w tym zakresie jest sporo. Decydując się na schody półkowe pamiętajmy, aby były wykonane z najwyższej klasy materiałów, bo to przełoży się na wytrzymałość całej konstrukcji. W końcu schody to coś, co montuje się niemalże na stałe. Jeżeli szukasz do swojego mieszkania lub domu designerskich rozwiązań, to schody półkowe są dla Ciebie idealną propozycją.

Montaż konstrukcji

Schody takie montuje się w dosyć nietypowy sposób. Otóż, każdy stopień mocowany jest osobno na ścianie. I co tutaj najważniejsze, zawsze musi to być ściana nośna, która jest tą najsolidniejszą. Jeżeli dopiero zaczynasz budowę swojego domu to dobrze jest już na etapie projektu uwzględnić to, jakie schody chcesz mieć w pomieszczeniach. Bo jeżeli mają to być półkowe, to już na etapie budowy do ściany przymocować można odpowiednie belki, na których później montuje się poszczególne stopnie. Jest to zdecydowanie wygodniejsze, aniżeli późniejszy montaż takich schodów w gotowym już pomieszczeniu. Oczywiście nie oznacza to, że schodów półkowych nie da się później zamontować. Jest to jak najbardziej możliwe. Montaż schodów półkowych najlepiej powierzyć profesjonalistom, ponieważ wykonanie tej konstrukcji wymaga precyzji, odpowiednich umiejętności i doświadczenia.

Jakie wybrać balustrady?

Generalnie do schodów półkowych nie montuje się dodatkowych poręczy. Jest to bowiem konstrukcja, która najlepiej wygląda bez żadnych dodatkowych elementów. Sam zamysł tych schodów jest taki, że na ścianie zamontowane są tylko i wyłącznie stopnie. Jednak wiele osób decyduje się na montaż poręczy ze względów bezpieczeństwa. Przydadzą się one zwłaszcza tam, gdzie ze schodów korzystają dzieci. Barierki są wtedy właściwie niezbędne, aby nie narazić w żaden sposób pociech na niebezpieczeństwo przy korzystaniu ze schodów. Barierki na schody półkowe najczęściej wykonuje się ze szkła, ponieważ takie rozwiązanie prezentuje się najkorzystniej. Przeszklona poręcz sprawia, że efekt schodów półkowych nadal jest widoczny, a jednocześnie zagwarantowane jest bezpieczeństwo. Czasami mówi się, że nie warto decydować się na schody półkowe, ponieważ są niewygodne i właśnie niebezpieczne, jednak nic bardziej mylnego. Dobrze wykonane schody z solidną barierką sprawdzają się w użytkowaniu tak samo jak wszystkie inne konstrukcje schodowe.

Czy to schody do mojego domu?

Zdecydowanie tak, jeżeli zależy Ci na oryginalnym i niebanalnym rozwiązaniu. Tego typu schody nadadzą wnętrzu niepowtarzalnego stylu. Idealnie pasują do rozmaitych aranżacji, nie muszą to być tylko minimalistyczne i proste wnętrza. Pomysłów na aranżacje pomieszczeń z wykorzystaniem półkowych schodów jest naprawdę wiele. Schody te jak każde inne gwarantują też bezpieczeństwo użytkowania. Z powodzeniem można przy nich zamontować poręcze.

Napisz do nas