Schody nowoczesne czy tradycyjne?

Schody nowoczesne czy tradycyjne?

Dawniej schody bywały bardzo zdobne. Szczególnie te drewniane potrafiły posiadać drewniane balustrady rzeźbione w różne motywy. Były zazwyczaj wykonywane ręcznie przez stolarzy i artystów. Czy obecnie jednak warto angażować tylu ludzi w wykonanie tej praktycznej części budynku? Nowoczesne schody cechują wręcz przeciwnie – prostota, często wykonanie na podstawie gotowego, szablonowego projektu oraz możliwie najbardziej ekonomiczne wykonanie. Także nowoczesne poręcze do schodów są o wiele skromniejsze oraz często wykonywane na skalę masową. Powstają z szeregu innych niż surowe drewno lub kamień, stosowane na przestrzeni wieków, surowców. Materiały do produkcji nowoczesnych schodów są o wiele tańsze, a w przypadku konkurencji z drewnem – bywają nawet bardziej trwałe jako nieatrakcyjne dla uciążliwych korników. Wcale nie oznacza to, że w dzisiejszych czasach klasyczne schody drewniane całkowicie odeszły do lamusa. Te są jednak znacznie droższe oraz zwykle trudniejsze do wykonania. Wymagają także nieco bardziej pieczołowitej konserwacji jeżeli jest to drewno naturalne. Zawsze jednak znajdą swoich amatorów a przy tym preparaty do ich pielęgnacji są coraz skuteczniejsze. Jakie rodzaje nowoczesnych schodów możemy wybierać jako alternatywę dla tych zdecydowanie bardziej tradycyjnych, drewnianych?

Nowoczesne schody kręcone

Takie spiralne metalowe konstrukcje powstają najczęściej w budynkach o charakterze przemysłowym. Metalowe spiralne schodki pojawiają się zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynku. Na pewno znakomicie prezentują się we wnętrzach o charakterze z założenia industrialnym, również w tych mieszkalnych. Nowoczesne kręcone schody mają nad tradycyjnymi tę zasadniczą przewagę, że zajmują znacznie mniejszą powierzchnię. Jest to częsta cecha spotykana w przypadku schodów nowoczesnych różnego typu.

A może półkowe?

Te dają niesamowite wrażenie wizualne, wyglądając niemal jak zawieszone w powietrzu. Znakomicie wkomponują się we wnętrza w stylu zen, ale także w te o nieco futurystycznym klimacie. Szczególnie niesamowite wrażenie sprawiają kiedy są delikatnie podświetlone. Popularne oraz łatwe w montażu małe lampki halogenowe to tylko jeden rodzaj wykonania do nich stosownej iluminacji. Nowoczesne schody półkowe nadają także nietuzinkowego charakteru wnętrzu. Sprawiają, że jawi się ono niczym rodem z obrazów dwudziestowiecznych mistrzów pędzla takich jak Picasso albo Dali. Każde dwupoziomowe mieszkanie albo loft może pogrążyć się w takiej atmosferze niesamowitości oraz niejednoznaczności. Cała ta sceneria przeniesie domowników oraz ich gości niemal w inny wymiar… Szczególnie po zmroku przy nastrojowych światłach.

Nowoczesne schody samonośne nie tylko dla miłośników dwudziestowiecznego malarstwa

Schody tego typu to swoista konkurencja dla konstrukcji półkowych. Są co prawda nieco bardziej geometryczne i „spływają” niczym dywan z góry na dół. Jednak pojedyncze stopnie nie sprawiają już wrażenia „zawieszonych nad ziemią”. Z drugiej strony bliższe są także charakterowi dzieł wspomnianych powyżej malarzy, ponieważ kojarzyć mogą się z popularnymi na przestrzeni wieków słynnymi optycznymi iluzjami. Wspomniani artyści inspirowali się często tego typu iluzjami, a nawet tworzyli własne kompozycje stanowiące optyczne iluzje same w sobie.

Nowoczesne schody jako element kompozycji wnętrza

Różne typy współczesnych schodowych konstrukcji także, podobnie jak te tradycyjne drewniane, mogą stanowić element swoistej sztuki inspirując do aranżacji całego wnętrza w podobnym, często abstrakcyjnym stylu. Wymienione rodzaje schodów to tylko niektóre z bardzo ciekawych, niedrogich i estetycznych rozwiązań – mających zastosowanie szczególnie we wnętrzach budynków. Jeżeli poszukujecie nowoczesnych w swoim wyrazie schodów, ale nie jesteście wciąż do końca przekonani co do ich ostatecznego kształtu, skontaktujcie się z firmą zajmującą się na co dzień profesjonalnym montażem i projektowaniem schodów. Fachowcy dobrze wiedzą jakie możliwości w konkretnym przypadku będą do zrealizowania. Ale najpierw lepiej obejrzyjcie dokładnie w Internecie co macie do dyspozycji. Bo typów współczesnych schodów jest bardzo wiele. 

Napisz do nas