Schody nie muszą być nudne – przegląd różnych modeli schodów dostępnych na rynku

Schody nie muszą być nudne – przegląd różnych modeli schodów dostępnych na rynku

Czy to w piętrowym domu jednorodzinnym, czy w dwukondygnacyjnym mieszkaniu, schody są niezbędnym elementem wyposażenia. Pełnią rolę głównie funkcjonalną, ale mogą służyć także jako element dekoracyjny. Wiele osób nie przykłada do wyboru ich rodzaju i modeli zbyt wielkiej uwagi, ale to wielki błąd! Tak samo dużo ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ogromny wybór różnych rozwiązań funkcjonuje w tej dziedzinie wyposażenia. Odpowiednio dobrana estetyka schodów może znacząco ubogacić mieszkanie czy dom i uczynić je naprawdę wyjątkowymi. Warto o to zadbać. W poniższym artykule prezentujemy różne rodzaje schodów, które są nie tylko funkcjonalne, ale pomogą też upiększyć Twoje cztery ściany.

Konstrukcje schodowe – z czego?

Materiały, których używa się przy produkcji schodów są bardzo różne. Istnieją niezliczone możliwości zrobienia i wykończenia ich w taki sposób by idealnie pasowały do każdego wnętrza, niezależnie od tego czy jest to wiekowy, klasyczny dom czy może nowoczesny loft. Schody drewniane i takie z drewnianymi obłożeniami, wciąż wykorzystywane są na szeroką skalę. Nie są popularne bez powodu. Ten naturalny materiał nie tylko zachwyca swoimi właściwościami, ale jest uniwersalny i sprawdza się w każdej aranżacji. Równie ciekawymi materiałami wykorzystywanymi do konstrukcji i wykończenia schodów są stal, beton czy nawet szkło! Mogą nadać nieco industrialnego czy minimalistycznego klimatu dla wszystkich tych, którzy cenią sobie tego rodzaju estetykę. Stopnie z obłożeniami z płytek ceramicznych również mają swoich zwolenników i są popularnym rozwiązaniem w polskich domach. Dzięki tej różnorodności możliwe jest wkomponowanie schodów w całościowy design własnych czterech ścian i czerpania satysfakcji nie tylko z ich funkcjonalności, ale również i wyglądu.

Schody designerskie? Jest z czego wybierać

Interesującą propozycją dla ludzi ceniących sobie klasykę z nowoczesnym twistem są metalowe schody połączone z drewnianymi stopniami. Połączenie to nadaje całej konstrukcji wizualnej lekkości. Schody tego typu występują w wielu wersjach, zarówno prostych jak i spiralnych, dlatego są dość uniwersalne. Łatwo dostosować wybrany model do swoich potrzeb. Niewątpliwą zaletą tego rodzaju rozwiązania jest trwałość i wytrzymałość tego rodzaju konstrukcji.

Coraz większą popularność zyskują schody dywanowe. Ich nazwa bierze się od wyglądu. Stopnie mają przypominać dywan spływający w dół, są jednolite i nie widać między nimi łączeń, co sprawia złudzenie tej spływającej ciągłości. W połączeniu z przeszklonymi balustradami nadają się idealnie do wnętrz minimalistycznych i industrialnych.

Dla wszystkich tych, którzy cenią sobie przestrzeń, idealnym rozwiązaniem podczas rozmyślania się nad wyborem odpowiednich schodów, będą nowoczesne schody kręcone. Ich spiralna konstrukcja nie zajmuje dużo miejsca, przez co nadaje się dobrze do małych metraży. Poszczególne modele mogą bardzo różnić się od siebie pod kątem estetyki, co daje gwarancje na dobrania pasujących schodów do każdego rodzaju wnętrza. Stopnie mogą być wykonane z drewna, hartowanego szkła czy nawet granitu. Schody tego typu to także świetny pomysł na połączenie patio z dolną kondygnacją mieszkania.

Kolejna propozycja to schody półkowe. Bez wątpienia wyróżniają się swoim wyglądem i przyciągają wzrok. Czym różnią się od innych? Ich jedynym elementem są same stopnie, które przytwierdza się bezpośrednio do ściany nośnej. Przestrzeń pomiędzy nimi jest pusta, przez co ma się wrażenie, że unoszą się one w powietrzu. Wbrew pozorom ich popularność nie ogranicza się tylko do nowoczesnych i designerskich wnętrz. Nowoczesne schody półkowe bardzo dobrze wyglądają również we wnętrzach nieco bardziej minimalistycznych i pasują świetnie na przykład do stylu skandynawskiego.

Nowoczesne konstrukcje schodowe? Pytaj branżowych fachowców

To, co zaprezentowano powyżej nie jest pełnym przeglądem różnych modeli schodów, które obecnie dostępne są w ofertach sklepów na polskim rynku. Jest ich bowiem bardzo dużo. Każdy ich rodzaj, nawet wewnątrz swojej kategorii, cechuje się dużą różnorodnością kształtów i materiałów, z których są wykonane. Dowodzi to tylko tego, jak wiele alternatyw istnieje dla wymagających klientów, których znudziły już klasyczne schody drewniane czy betonowe. W celu zapoznania się z najnowszymi branżowymi trendami i poznania większej ilości konstrukcji tego typu zachęcamy do odwiedzania branżowych portali takich, jak Centrum Schodów.

Napisz do nas