Schody dywanowe – klasyka i nowoczesność w jednym
Ich nazwa może być dla niektórych nad wyraz myląca. A zatem: nie chodzi tutaj o wykładziny dywanowe rozściełane na schodach, ani nie ma to nic wspólnego z tego typu nalotami. Owe schody wykonane są ni mniej ni więcej – ze szlachetnego, znanego nam od wieków dębu. Jednocześnie jest to rozwiązanie całkiem nowoczesne. Skąd zatem wzięła się ta nazwa? Otóż schody takie „spływają” z góry na dół subtelnie i zjawiskowo, niczym dywan. Schody dywanowe wytwarzane są naturalnie z drewna. Czy możliwe jest, żeby w ich powstawaniu udział brały inne surowce? O tym nieco później. Najpierw sprawdźmy jakie są charakterystyczne cechy tych drewnianych konstrukcji i dlaczego warto wziąć pod uwagę ich montaż w nowoczesnym wnętrzu. Sprawdzą się znakomicie nie tylko w mieszkaniu, ale także w firmie albo w innych pomieszczeniach, którym szczególnie chcemy nadać charakteru.
Drewniane schody dywanowe i ich zalety
Przede wszystkim tego typu schody to niesamowite walory wizualne. Kojarzyć mogą się z motywami geometrycznych schodów z licznych prac przedstawicieli różnorodnych stosunkowo współczesnych kierunków w sztuce. Na pierwszy rzut oka odróżniają się od klasycznych, płynnych form. Są zdecydowanie nowoczesne. Charakterystyczna dla tego rodzaju schodów jest ich specyficzna „dwustronność”. Chodzi o to, że takie drewniane, nieco futurystyczne konstrukcje schodowe, wyglądają często podobnie z wierzchu i pod spodem. Gdyby nie siła grawitacji, która w przeciętnych warunkach jest nie do przekroczenia, można by było „wchodzić” i „schodzić” zarówno górą jak i dołem. Trzeba przyznać, że takie schody robią wrażenie. Wszędzie tam, gdzie królują geometryczne i futurystyczne formy zdecydowanie sprawdzą się także schody właśnie tego rodzaju. Jednak to nie jedyne wnętrza, gdzie dobrze wkomponują się drewniane schody dywanowe. W połączeniu z finezyjnymi balustradami przypadną do gustu także wielbicielom nieco bardziej płynnych, subtelnych i delikatnych motywów o łagodnych krawędziach. Typowe schodowe poręcze mogą być tutaj zarówno geometryczne – jak same schody, w inny sposób podkreślające ich współczesny styl – jak chociażby te szklane, ale mogą także nawiązywać do motywów choćby secesyjnych lub innych łagodnych w swym kształcie. Na szczęście właśnie forma schodowej balustrady pozostawia zwykle szerokie pole dla wyobraźni.
Betonowe schody dywanowe?
Nie do końca. Istnieje jednak alternatywa dla takich schodów wykonanych wyłącznie z drewna. Nie oznacza to jednocześnie, że są one betonowe. Jednak schody te można tworzyć także na bazie innych surowców, pokrywając je dębowym drewnem wykorzystywanym zwykle do budowy „dywanowych”. Właśnie schody z betonu mogą stanowić świetną podstawę dla tych ostatnich. Także na konstrukcji metalowej można stworzyć dębowe schody dywanowe. Niezależnie od sposobu ich montażu tym pozornie prostym, klasycznym schodom ostatecznego wyrazu nadają właściwe balustrady. W tym zakresie istnieje o wiele więcej możliwości, niż te już powyżej wymienione. Jaką zatem balustradę najlepiej wybrać? Wszystko jest kwestią gustu, jednak kilka naszych propozycji być może okaże się pomocne w ostatecznym wyborze.
Balustrady schodowe do „dywanowych”
Tutaj wachlarz możliwości jest szeroki. Balustrady na schody drewniane, w tym te dywanowe, wcale nie muszą być wykonane z tego samego materiału co same schody. Ciekawym rozwiązaniem są na przykład szklane, zwieńczone drewnianą poręczą. Obok nich warto zwrócić uwagę na balustrady z metalu, w których powycinane są różnego rodzaju wzory. Ta metoda to praktycznie niewyczerpane źródło inspiracji. Sama w sobie jest już niezwykle efektowna, a w połączeniu z innymi surowcami, na przykład z drewnem, potrafi dawać naprawdę niesamowite rezultaty.
Do jakich wnętrz schody dywanowe?
Na pierwszy rzut oka mogą wydawać się monumentalne. Jednak schody takie to również propozycja do wnętrz o ograniczonej kubaturze. Jednak aby najlepiej dobrać odpowiedni typ docelowej konstrukcji oraz surowiec z jakiego nasze schody będą w końcu wykonane najlepiej skonsultować się z fachowcami. W większości budynków istnieje możliwość montażu schodów tego rodzaju, jednak są od tego nieliczne wyjątki. Zanim dokładnie zaplanujemy typ schodów oraz ich ostateczny wygląd dobrze jest skonfrontować oczekiwania z rzeczywistością w tym zakresie. Być może to ona mile zaskoczy.