Schody drewniane i inne: wybór balustrad
Podczas projektowania schodów istotną kwestią, którą niewątpliwie należy wziąć pod uwagę, jest fakt czy mają one posiadać efektowne i praktyczne balustrady, czy też nie. Nawet przy wyborze pozornie prostej poręczy przy ścianie trzeba zastanowić się nad jej ostatecznym kształtem. Biorąc pod uwagę całe złożone balustrady – pamiętajmy, że to element wnętrza bardzo rzucający się w oczy i musi koniecznie pasować do całego wystroju. Jednocześnie inne balustrady wybierzemy najczęściej do schodów chociażby kamiennych, a inne balustrady na schody drewniane. Te ostatnie najczęściej stosowane są w konstrukcjach wewnętrznych.
Warianty balustrad schodowych
Zanim zdecydujemy się na konkretny model warto poznać trzy podstawowe typy schodowych balustrad. Od tego jaki efekt chcemy ostatecznie uzyskać zależy, czy postawimy na balustradę całkowicie zabudowaną, tak zwaną pełną, balustradę kurtynową, czy może – na balustradę ażurową. Bez względu na styl budowli ważne jest aby wiedzieć, na który z tych wariantów się zdecydować. Biorąc pod uwagę całkowicie zabudowane balustrady trzeba bowiem pamiętać, że w przypadku schodów wewnętrznych metalowych jak i innych schodów wewnętrznych takiego rodzaju balustrady sprawdzą się raczej w wielkich gmachach oraz bardzo przestronnych wnętrzach. Szczególnie przy niskich sufitach oraz w stosunkowo ograniczonej przestrzeni takie zabudowane schody mogą zwyczajnie przytłaczać. Będą sprawiały wrażenie, jak gdyby całe wnętrze optycznie „kurczyło się” jeszcze bardziej. Dlatego takiego rodzaju balustrady, szczególnie w ciemnych kolorach, warto stosować raczej w przypadku schodów szerokich i biegnących na przykład wzdłuż ściany w dużym hallu. Szczególnie przy wąskich, krętych a tym bardziej przy tak zwanych schodach kaczkach to rozwiązanie powinno być brane pod uwagę na ostatnim miejscu. Jeżeli jednak koniecznie chcemy aby balustrada była jednolita i gładka można zdecydować się na przykład na jednolite, Ażurowe balustrady zachwycają bogactwem wzorów oraz wrażeniem lekkości jakie nadają wnętrzu. I to bez względu, czy chodzi o metalowe balustrady z geometrycznymi akcentami, czy też na przykład o balustrady z drewna z roślinnymi motywami. W tym wariancie pole do popisu jest bardzo szerokie. Nie zawsze jednak to balustrada schodowa ma być z założenia najbardziej dekoracyjnym motywem w budynku. Na szczęście pozostają te gładkie, wspomniane już balustrady pełne oraz pasujące idealnie do nowoczesnych schodów półkowych i innego typu chętnie w nich stosowane balustrady kurtynowe. Te ostatnie charakteryzują się przede wszystkim tym, że nie osłaniają całej powierzchni pomiędzy schodami a poręczą, ale pomiędzy balustradą a poręczą pozostaje pewien odstęp pustej przestrzeni. Spotykamy je często nie tylko przy schodach, ale również na balkonach, tarasach i w innych miejscach. Balustrady kurtynowe, chociaż bardzo efektowne i popularne, nie zawsze będą dobrze łączyć się z każdym stylem jaki może charakteryzować nasze wnętrza.
Jakie balustrady na schody drewniane?
Te są na tyle klasyczne i uniwersalne, że łatwo skomponować je z wieloma innymi surowcami. Wszystko zatem zależy od całościowego charakteru wnętrza budynku. Naturalnie tam, gdzie kusi nas powrót do natury i rustykalne klimaty balustrady z drewna okażą się strzałem w dziesiątkę. Tymczasem to materiał klasyczny, używany od wieków, jednak nie zawsze dobrze komponujący się z nowoczesnymi konstrukcjami schodowymi. Jeżeli stawiamy na elegancję i tradycję, to warto rozważyć dekoracyjną, metalową balustradę – na przykład typowo secesyjną, z roślinnym ornamentem. Tam, gdzie wnętrze z drewnianymi schodami ma być minimalistyczne i nowoczesne godne uwagi jest rozwiązanie w postaci balustrady kurtynowej z przezroczystego szkła. Odważne i ciekawe są natomiast balustrady metalowe ażurowe, w przypadku których można w nich „wyrzeźbić”, a właściwie powycinać, dosłownie każdy wymarzony motyw. Wszystko zależy zatem od wyobraźni oraz potencjału twórczego projektanta. Wybór balustrady schodowej nie jest zatem wyborem łatwym, ale ten właściwy będzie cieszył oczy przez lata.