Olejowanie schodów – alternatywa dla lakierowania

Olejowanie schodów – alternatywa dla lakierowania

Lakierowanie to jednak z najbardziej powszechnych metod zabezpieczania drewnianych schodów przed ich ścieraniem oraz innymi uszkodzeniami. Naturalnie – metod konserwacji schodów z drewna jest więcej. Z pewnością piękne, błyszczące, lakierowane schody będą miały swoich wiernych zwolenników jeszcze długo. Warto zwrócić jednak uwagę także na inne metody zabezpieczania drewnianych stopni. Olejowanie jest jedną z popularnych propozycji konserwowania drewnianych schodów, zwłaszcza wówczas kiedy chcemy wydobyć naturalne piękno drewnianej faktury i utrwalić je. Drewno będzie wyglądało wyjątkowo elegancko pociągnięte specjalnym olejnym woskiem. Nie straci swojego naturalnego uroku, a poszczególne słoje oraz jego barwa pozostaną bardzo dobrze wyeksponowane. Drewno olejowane prezentuje się szczególnie nobliwie i wytwornie. Wszędzie tam, gdzie klasyka i upodobanie do subtelnej, wyrafinowanej elegancji są na pierwszym miejscu szczególnie warto zrezygnować z lakierowania na rzecz olejowania drewnianych schodów.

Drewniane schody olejowanie

Pokryte woskiem schody, zachowujące naturalną fakturę i wygląd, a także wyróżniające się charakterystyczną wonią kojarzą się ze szczególnymi wnętrzami. Przywodzą na myśl schody w starych rezydencjach, pełnych przepychu, ale jednocześnie – tradycji i historii. W nowoczesnych wnętrzach zaś już na pierwszy rzut oka dodają wnętrzu klasy. W przeciwieństwie do popularnego lakieru specjalny wosk przeznaczony do olejowania schodów wnika w głąb drewnianych stopni. Powierzchnia, która pokryta kilkoma warstwami lakieru staje się gładka i lśniąca, pod wpływem działania wosku zachowuje swoją nieco szorstką powierzchnię. Inną wadą lakieru jest to, że pokrywa on dokładnie całą powierzchnię drewna, jednak w przypadku najdrobniejszych niedoskonałości – właściwie jedynie je uwypukla. Tymczasem wosk służący do olejowania pozwala na zakamuflowanie ewentualnych wgłębień i innych drobnych ubytków na drewnianej powierzchni. Naturalnie wszystkim wielbicielom schodów na wysoki połysk nadal polecamy wysokojakościowe lakiery, których im wosk nie zastąpi. Jednak kiedy decydujemy się na przykład na egzotyczne drewno, bez względu na to czy chodzi o schody dywanowe, półkowe czy też o inne typy schodów wykonanych z drewna, właśnie olejowanie potrafi nadać temu jak wyglądają prawdziwej głębi. Warto zrezygnować z lakierowania na rzecz olejowania właśnie tam, gdzie drewno stanowi ozdobę samą w sobie. Zwłaszcza gatunki egzotyczne, sprowadzane specjalnie ze względu na ich niespotykaną u nas barwę, usłojenie oraz inne atrybuty, zasługuje na podkreślenie ich za pomocą wosku, nie zaś „kalanie” przy użyciu lakieru.

Stare czy nowe?

Bez względu na to, czy same schody są stare, czy nowe olejowanie podkreśli to, co w nich najlepsze. Jednak bywa, że w wiekowym budynku przychodzi czas na wymianę starych drewnianych schodów. Także w całkiem nowo powstałych budowlach niektórzy ich właściciele chcieliby uzyskać efekt intrygującego „postarzenia”. Montując zupełnie nowe schody z drewna mamy możliwość ucharakteryzowania ich na starsze niż są w rzeczywistości za pomocą odpowiednich wosków. Tamie rozwiązanie posiada wiele zalet, ponieważ biorąc pod uwagę takie schody olejowanie pozostawia przecież wszelkie zalety oraz stabilność nowych schodów.

Schody polakierowane kontra te pokryte woskiem

Lakierowane schody błyszczą już z daleka. Może to stanowić zarówno ich niekwestionowaną zaletę jak i wadę. Blask od nich bijący wcale nie musi być synonimem piękna. Ponadto błyszczące stopnie nie wszędzie dobrze się prezentują. Jednocześnie – zbyt silnie oświetlone potrafią po prostu razić wzrok. Schody pokryte woskiem przepięknie prezentują się szczególnie w sztucznym oświetleniu. Nawet, jeżeli jest ono dosyć intensywne, ponieważ dokładnie widać wszystkie detale oraz słoje na naturalnych, matowych, drewnianych stopniach. To, czy zdecydujesz się na lakierowanie czy na olejowanie schodów z drewna stanowi kwestię, którą rozwiązać musisz samodzielnie. Warto jednak wiedzieć jakie opcje są do wyboru.

Napisz do nas