Najczęstsze błędy popełniane podczas projektowania schodów
Teoretycznie domowe schody często wydają się nam dość oczywistym i prostym elementem aranżacji wnętrza. W praktyce sytuacja wygląda jednak zupełnie inaczej i podczas projektowania przestrzeni domowej wielu osobom zdarza się popełniać błędy, które rzutują nie tylko na estetykę schodów, ale przede wszystkim na ich funkcjonalność. Postanowiliśmy wybrać dla naszych czytelników najczęściej popełniane błędy, na które należy zwrócić szczególnie dużą uwagę podczas projektowania schodów w domu.
Stopnie o różnej wysokości
Chcemy tego, czy nie – podczas budowy domu wiele rzeczy zapisanych pierwotnie w projekcie może ulec zmianie. Jednym z takich elementów może być wysokość kondygnacji. Wówczas należy zweryfikować pierwszy projekt schodów i dostosować go do aktualnej sytuacji budowlanej. Jednak wiele osób tego nie robi. Brak reakcji może wynikać z niedbalstwa lub niewiedzy – w obliczu skutków ma to jednak niewielkie znaczenie.
Jeśli w trakcie budowy domu wysokość kondygnacji uległa zmianie, możemy spodziewać się, że schody wykonane według pierwotnego projektu na pewno nie będą miały wszystkich stopni o równej wysokości. Oczywiście, różnice nie będą z pewnością bardzo duże, trzeba jednak mieć świadomość tego, że już niewielkie odchylenia na pojedynczych stopniach mogą powodować duży dyskomfort podczas chodzenia po nich i narażać na niebezpieczeństwo.
Nierówne stopnie mogą być szczególnie niebezpieczne dla osób starszych i dzieci, ale nie tylko. Po schodach często poruszamy się nieco mechanicznie i przyzwyczajamy się do jednej wysokości stopni. Pojawiające się gdzieniegdzie stopnie o innej wysokości mogą powodować potknięcia oraz gubienie rytmu, co może być niebezpieczne, gdy po domu chodzimy w laczkach lub skarpetach.
Umieszczenie schodów w niewłaściwym miejscu
Czasem zdarza się, że schody nie zostają uwzględnione w pierwotnym projekcie domu i na kolejnych etapach budowy obiektu usilnie szukamy miejsca, w którym można je umieścić. Wówczas często schody zostają postawione tak, że poruszanie się po nich jest bardzo niekomfortowe, a dodatkowo może być niebezpieczne.
Najpoważniejszą konsekwencją wciskania schodów w zagospodarowaną już przestrzeń jest sprawienie, że ich wyjście znajduje się w bliskiej odległości od ściany. Może to być niebezpieczne zwłaszcza w sytuacjach, gdy dwie osoby mijają się ze sobą na schodach. Kłopotliwe – a czasem wręcz niemożliwe – staje się wówczas również wnoszenie po schodach przedmiotów o dużych rozmiarach czy mebli.
Co więcej, takie rozwiązanie znacząco wpływa też na estetykę przestrzeni. Schody „wychodzące” wprost na ścianę od razu budzą skojarzenia z wpadką aranżacyjną. Sama przestrzeń staje się dodatkowo klaustrofobiczna.
Złe dopasowanie schodów do przestrzeni
Kolejnym często popełnianym błędem podczas montażu schodów w domu jest ich niewłaściwe dopasowanie do przestrzeni – zarówno pod kątem rozmiaru, jak i estetyki. To, że schody powinny być dopasowane do wystroju wnętrza, powinno być oczywiste – w domach o tradycyjnym wystroju lepiej sprawdzą się masywne schody drewniane, natomiast w minimalistycznych i nowoczesnych, można zdecydować się na wariant metalowy.
Równie istotne jest jednak odpowiednie dobranie schodów do skali pomieszczenia. Naturalnym jest, że szerokie schody w niewielkim przedpokoju lub salonie będą skupiały na sobie całą uwagę oraz przytłaczały swoim rozmiarem. Będzie to zatem rozwiązanie fatalne wizualnie. Analogicznie działa to w drugą stronę – wąskie i małe schody umieszczone w przestrzennym salonie mogą prezentować się niekorzystnie i sprawiać wrażenie, że wykonano je po kosztach. Dodatkowo wąskie schody są znacznie mniej komfortowe od szerokich, dlatego jeśli mamy taką możliwość, powinniśmy zdecydować się na szersze stopnie.
Inne często popełniane błędów
Błędów podczas projektowania schodów domowych jest oczywiście znacznie więcej. Wymienić można tutaj na przykład umieszczenie schodów zbyt blisko stropu oraz nieuwzględnienie na klatce schodowej wystarczającej ilości światła. Aby uniknąć tych i innych wpadek, najlepiej jest skonsultować cały projekt z renomowaną firmą wykonującą schody.