Lakierowanie schodów drewnianych to ważny i potrzebny rytuał

Lakierowanie schodów drewnianych to ważny i potrzebny rytuał

Piękne, drewniane schody to elegancka klasyka. Szczególnie te dębowe czy mahoniowe, ale nie tylko, trwające w budynkach przez pokolenia, pachnące drewnem i odpowiednimi impregnatami wymagają systematycznej konserwacji. Dawniej nie było ani takich środków, ani możliwości technicznych by były wypielęgnowane oraz błyszczące do tego stopnia co w czasach współczesnych. Jednak zarówno schody nowe jak i schody drewniane wymagające renowacji aż proszą się o ich fachowe i cykliczne lakierowanie. Możemy poprosić o pomoc fachowców lub robić to samodzielnie. Zanim jednak przystąpimy do lakierowania schodów z drewna warto odpowiednio przygotować się do tego. A przede wszystkim – przygotować podłoże, czyli nasze schody. Naturalnie wybór odpowiedniego preparatu jest ważny, jest to jednak przysłowiowa „kropka nad i”. Szczególnie, kiedy lakierujemy schody po raz pierwszy pamiętajmy o ważnych zasadach, dzięki którym cały proces odbędzie się z sukcesem.

Schody drewniane i ich przygotowanie do lakierowania

Przed przystąpieniem do lakierowania drewnianych schodów należy przygotować schody, najwygodniej za pomocą cyklinowania. To najszybszy, najprostszy i najwygodniejszy sposób aby oczyścić oraz zeszlifować ich drewniane powierzchnie. Naturalnie cyklinowanie to tylko pierwszy etap. Następnie schody należy bardzo dokładnie odkurzyć. Po takim gruntownym oczyszczeniu bardzo dokładnie widoczne będą wszelkie wgłębienia jak i nieestetyczne rysy. Wszystko to, co w schodach w drewna wyżłobione zostało tak zwanym zębem czasu, a przede wszystkim – na skutek intensywnego ich użytkowania łatwo jest wyrównać popularną gładzią szpachlową. Zwróćmy uwagę na jej jakość oraz to, do czego dokładnie jest przeznaczona. Dobrze dobrana gładź szpachlowa pozwoli wyrównać wszelkie niedoskonałości i korzystać ze schodów jeszcze bardzo długo. Ewentualnie czynność systematycznego szpachlowania nie będzie powtarzana z konieczności zbyt często. Kiedy schody są pięknie wyczyszczone, wyszpachlowane i dotarte pora na danie główne, czyli przechodzimy do lakierowania schodów drewnianych.

Wybór lakieru

Obecnie na rynku istnieje wiele preparatów do lakierowania schodów. Producenci prześcigają się wręcz w prezentowaniu coraz to nowszych technologii, pozwalających na zachowanie pięknego, trwałego połysku przez lata. Nikogo nie dziwi już preparat, który wystarczy zastosować raz na dekadę aby schody lśniły pomimo codziennego intensywnego użytkowania. Nauka postępuje i być może doczekamy się lakieru, jaki będziemy mogli zastosować jeden raz na zawsze. Jednak przynajmniej na razie co pewien czas lakierowanie trzeba powtarzać. Schody drewniane wygładzone oraz zakonserwowane i nabłyszczone to duma niejednego gospodarza. Lakierujemy ze względów estetycznych i praktycznych. Zawsze zwracajmy uwagę na to do jakiego rodzaju drewna przeznaczony jest konkretny preparat. Lakiery do drewna bukowego będą często nieco inne niż te przeznaczone do drewna sosnowego. Z łatwością jednak dobierzemy cały potrzebny ekwipunek podczas wizyty w najbliższym typowo budowlanym markecie lub składzie budowlanym a także w sklepach specjalistycznych oferujących artykuły do renowacji i konserwacji drewna. Tam również jako laicy zasięgniemy fachowej porady.

Lakierowanie schodów drewnianych

Musimy zwrócić uwagę na warunki panujące w miejscu gdzie znajdują się schody. Przede wszystkim nie może być tam zbyt wilgotno. Górna granica wilgotności powietrza to 80%. Ponadto optymalna temperatura w jakiej odbywać powinno się takie lakierowanie to pomiędzy 10 a 25 stopni Celsjusza. Poziom wilgotności powietrza łatwo sprawdzicie za pomocą higrometru. Nie stanowi on wielkiego wydatku a ułatwi szereg drobnych prac konserwacyjnych i remontowych w każdym domu. Najbardziej odpowiednie do lakierowania schodów drewnianych pędzle to te wykonane z miękkiego włosia z tworzyw sztucznych. Naturalne włosie zostawmy raczej na inne okazje niż lakierowanie drewna. Po odpowiednim zagruntowaniu można wreszcie przystąpić do właściwego lakierowania. Zwykle na opakowaniu jest dokładnie wskazane ile czasu należy odczekać pomiędzy położeniem kolejnych warstw. Pamiętać trzeba tez koniecznie o subtelnym przeszlifowaniu każdej kolejnej warstwy lakieru przed nałożeniem kolejnej. Lakier nakładamy wzdłuż słojów. Lepiej nałożyć kilka cieńszych warstw, niż zniweczyć efekt mniejszą liczbą grubych. W końcu efekt ma nam służyć przez lata.

Napisz do nas