Konstrukcje schodowe do wewnątrz – wybór i montaż

Konstrukcje schodowe do wewnątrz – wybór i montaż

Zwykle schody, także te wewnętrzne, powstają razem z całym budynkiem. Wówczas najłatwiej wkomponować je w całokształt jego konstrukcji, dobrać ich odpowiednią formę i styl. Już na etapie projektu budowli wszystkie elementy zewnętrzne i wewnętrzne należy odpowiednio skomponować. Schody, zwłaszcza wewnętrzne, laikowi wydają się być jednym z końcowych detali w całej konstrukcji budynku. Jednak od tego jak wyglądają pozostałe części projektu zależy to na jakiego rodzaju schody ostatecznie będzie można sobie pozwolić. Nie są one w końcu, niczym meble, ruchomym elementem aranżacji wnętrza. Dawniej tym trudniej było dokonać zmiany, ponieważ samych typów i modeli schodów oraz sposobów ich montażu było znacznie mniej. Ponadto wykorzystywane do tego surowce były zupełnie inne. Niektóre z nich, jak choćby wiekowe, kamienne schody stanowiące elementy zabytków lub zabytki same w sobie są być może imponujące. Jednak w obecnych czasach lubimy zmieniać swoje otoczenie nieco częściej, niż w czasach kiedy powstawały wspomniane zabytki. Któż zresztą słyszał wówczas chociażby o tak futurystycznym rozwiązaniu jak powszechnie dziś stosowane schody modułowe? Na szczęście obecnie także w dziedzinie schodów istnieje szeroki wybór, który powinien zadowolić zarówno tradycjonalistów i miłośników trwałej klasyki, jak i osoby lubiące zmiany oraz nieustającą różnorodność. Wybór odpowiednich schodów wbrew pozorom wcale nie jest tak oczywisty. Jedni będą szukali tego, co solidne, ciężkie, wykonane z masywnych materiałów oraz nobliwie się prezentujące. Inni – poszukują lekkości zarówno pod względem surowca jak i formy, przy jednoczesnym zachowaniu pożądanej wytrzymałości.

Schody klasyczne drewniane

Klasyczne, znane nam jeszcze z czasów dzieciństwa schody wewnętrzne najczęściej były drewniane. Powstawały z materiałów znanych od wieków, miały podobną formę, chociaż mogły być bardziej „praktyczne” lub bardziej eleganckie. Ostatnio wiele osób ceni sobie wnętrza rustykalne i już na etapie projektu budynku może chcieć urządzać je w tym stylu. Wówczas warto rozważyć zatrudnienie fachowca, który zaprojektuje je, podpowie jakie rozwiązania są możliwe i najbardziej optymalne przy konkretnym układzie, wielkości budynku itp. Biorąc pod uwagę tego typu styl, czasami wydający się być wręcz rodem ze skansenu, można popuścić wodze fantazji dobierając do nich ciekawe pod względem wzornictwa balustrady na schody drewniane. Należy jednak mieć na uwadze fakt, że nie w każdym przypadku będzie istniała możliwość montażu balustrad. Osoby zawodowo zajmujące się projektowaniem wnętrz wraz ze schodami lub montażem schodów na pewno będą o tym wiedziały. Właśnie dlatego warto skonsultować się ze specjalistą z tej branży, aby uniknąć rozczarowania końcowym efektem rozmijającym się z oczekiwaniami z prozaicznych, technicznych względów. Klasyczne konstrukcje schodowe wymagają raczej doświadczenia i profesjonalizmu w ich montażu. Tymczasem gdzieś „z tyłu głowy”, równolegle cały czas pojawia się pytanie:

Czy zawsze muszę wybierać schody wyłącznie na etapie projektu i czy muszę zatrudniać fachowca do ich montażu?

Otóż nie. Postęp w każdej dziedzinie polega przede wszystkim na możliwym upraszczaniu oraz usprawnianiu procesów, które niegdyś były wyjątkowo złożone, trudne i skomplikowane. Ma to naturalnie zastosowanie także w dziedzinie schodów. Obecnie standardem są już wspomniane już powyżej schody modułowe. Schody te są zazwyczaj lekkie i łatwe do samodzielnego montażu. Ponieważ jest to zdecydowanie znak naszych czasów, są one także o wiele bardziej nowoczesne pod względem wizualnym. Znakomicie nadają się do domów jednorodzinnych, dwupoziomowych mieszkań czy też loftów. Takie modułowe konstrukcje stosunkowo prosto można zamontować samodzielnie jako schodki prowadzące na strych albo do piwnicy. Jednocześnie nie są to wcale schody prowizoryczne czy też gorszego gatunku. To po prostu schody nowoczesne, które mogą być zarówno praktyczne jak i niezwykle eleganckie. Jeżeli jesteś miłośnikiem filozofii DYI (do it yourself) z pewnością chętnie spróbujesz samodzielnego montażu schodów we własnym domu. 

Napisz do nas