Kiedy i dla kogo schody spiralne?
Decydując się na budowę domu lub innego budynku na własne potrzeby musimy wziąć pod uwagę wiele czynników. Czasami chcielibyśmy też nieco zmienić wewnątrz istniejącej już budowli, jednak zarówno w przypadku projektu powstającego od podstaw jak i ewentualnie dokonywanych zmian nasze widzimisię czy chwilowy kaprys to za mało. Szczególnie w przypadku trwałych elementów, takich do jakich należą właśnie między innymi schody, najlepiej dokładnie wiedzieć wśród jakich rozwiązań możemy wybierać. Nie wszędzie będziemy mogli przecież pozwolić sobie na bardzo szerokie schody, z drugiej strony schody spiralne to także nie jest rozwiązanie idealne w każdym przypadku. Jeżeli mają być one bardzo wygodne i stabilne, albo korzystać ma z nich głównie osoba starsza, to takie wąskie, kręcone schody lub rozwiązania drabinopodobne należałoby raczej wykluczyć. Jednak kiedy zdrowie nam dopisuje, a schody przygotowujemy głównie dla sprawnych pracowników naszego przedsiębiorstwa lub na potrzeby młodego pokolenia – trudno zrezygnować z zalet jakie niewątpliwie posiadają właśnie nowoczesne schody spiralne.
Bez pokrętnej logiki
Ta zdecydowanie szkodzi. Nawet, jeżeli schody kręcone są niczym najbardziej skomplikowana sprężyna, a może szczególnie wówczas. W końcu im bardziej skomplikowane schody i ich konstrukcja, tym lepiej musi być przemyślana. Takiego rodzaju skręcone schodki można zafundować sobie w przypadku wieżyczki albo budynku w rodzaju „chatki na kurzej stopce”, albo innego domku znajdującego się na platformie. Jednak lepiej porzućmy bajki, ponieważ zdecydowanie nie są to projekty praktyczne i w związku z tym masowo realizowane na co dzień. W przypadku takich schodków, jak zresztą zazwyczaj ma to miejsce, gotowe projekty schodów nie zawsze będą stanowiły najlepsze rozwiązanie. Ze względu na ich specyfikę oraz najczęstsze zastosowanie pomoc fachowca ułatwi nie tylko montaż, ale przede wszystkim właśnie projekt takich schodów.
Gdzie najlepiej?
Schody o takiej budowie są niemal błogosławieństwem wszędzie tam, gdzie brakuje miejsca na rozbudowane konstrukcje. Alternatywę dla nich stanowić mogą co prawda chociażby równie praktyczne schody rzymskie, usytuowane bezpośrednio przy ścianie, jednak nie zawsze takie rozwiązanie w ogóle można zastosować. Spiralne schodki okazują się zatem najbardziej optymalnym pomysłem jako schody do wnętrz: do domów, mieszkań czy loftów. Często stosowane są jako schody do piwnicy, na strych albo pawlacz a także jako schody prowadzące na przykład na wyższy poziom w magazynie lub w biurze. Czy właśnie takie, typowe schody spiralne to najlepszy wybór za każdym razem kiedy miejsce na nie jest ograniczone? O tym decydować mogą nawet tak banalne czynniki, jak to czy często będą poruszały się w nich kobiety w butach na obcasach. Rodzaj schodów na jaki ostatecznie się zdecydujemy powinien zostać dobrany w największych szczegółach. Na szczęście informacji na temat poszczególnych typów takich konstrukcji jest coraz więcej, a eksperci z dziedziny szeroko pojętych schodów i schodków również chętnie służą pomocą przy ostatecznym wyborze modelu.
Kiedy jeszcze wybrać inny rodzaj schodów?
Schody drewniane kręcone mogą nam się po prostu podobać. Niezależnie jednak od surowca z jakiego takie spiralne konstrukcje mogą być wykonane pozostaje jeszcze tak zwany nieodłączny „czynnik ludzki”, czyli aspekty fizjologiczne oraz psychologiczne. Na pewno takie właśnie schody nie będą dobrym wyborem dla osób mających na co dzień problemy z błędnikiem. Każdy, komu choćby od czasu do czasu kręci się w głowie na równej powierzchni schody typu spiralnego omijać będzie szerokim łukiem. Zatem tym bardziej nie będzie poszukiwać ich do własnego domu. Lęk wysokości, czy też dosyć popularna wbrew pozorom epilepsja to swoiste „przeciwwskazania medyczne” do montażu schodów spiralnych w swoim mieszkaniu. Ponadto osoby ceniące komfort na każdej płaszczyźnie swojego życia zdecydują się na inne typy schodów niż wymagające żmudnego wspinania się „po spirali” kręte i wąskie schodki. Ostateczna decyzja dotycząca rodzaju montowanych schodów, jak w przypadku wszystkich innych towarów i usług, należy jednak jak zwykle do ich właściciela.