Jak wybrać schody zewnętrzne do domu jednorodzinnego?

Jak wybrać schody zewnętrzne do domu jednorodzinnego?

Reprezentacyjne i funkcjonalne schody zewnętrzne podkreślają charakter każdego domu. Dokonując wyboru odpowiednich schodów, należy zwrócić uwagę na wiele istotnych aspektów. Powinny one bowiem charakteryzować się wysokim poziomem bezpieczeństwa, a także odpowiednią wytrzymałością. Jednocześnie uwagę należy zwrócić również na rodzaj materiału, z którego wykonane zostały schody, a także ich wymiary, sposób wykończenia, nachylenie biegu i szerokość oraz wysokość poszczególnych stopni. Z jakimi schodami zewnętrznymi można się spotkać i które okażą się dobrym wyborem? Na co zwracać uwagę nim podejmie się ostateczną decyzję?

Materiał, z którego wykonane zostały schody

Właściciele domów jednorodzinnych mogą zdecydować się na różnego rodzaju materiały do produkcji schodów. Często wybierany jest beton, który pomimo braku wyjątkowych walorów wizualnych, jest ceniony za szereg zalet. Zaliczyć można do nich dużą wytrzymałość i nośność. Dodatkowo taki rodzaj schodów można ukryć pod płytkami okładzinowymi, dzięki czemu dobrze komponują się one z bryłą budynku. Schody na zewnątrz wykonane mogą być również ze stali. Schody stalowe często wykorzystywane są w budynkach użyteczności publicznej. Zastosowanie stali nierdzewnej eliminuje podatność elementów konstrukcji na korozję, dzięki czemu schody dobrze znoszą opady deszczu.

Dla osób przykładających dużą uwagę do estetyki, sprawdzą się stylowe schody drewnianeTakie rozwiązanie z całą pewnością zachwyca swoim urokiem, jednak użytkownik musi pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu drewna oraz jego późniejszej konserwacji. Popularnym drewnem wykorzystywanym przy budowie tego rodzaju schodów, jest dąb, świerk i gatunki egzotyczne.

Konstrukcja schodów – wygoda i funkcjonalność

Schody zewnętrzne muszą być wykonane z materiałów, które są odporne na działanie szkodliwych warunków atmosferycznych oraz ścieranie. Pozwoli im to bowiem zachować wysoką trwałość przez długie lata. Stopnie schodów powinny mieć odpowiedni spadek, który zapewni właściwy odpływ wody. Oprócz tego dla zapewnienia wygody i bezpieczeństwa, stopnie dostosowywane są do przeciętnej długości ludzkiego kroku. Ważnym elementem jest ich szerokość oraz głębokość, umożliwiająca stabilne postawienie stopy.

Konstrukcje schodowe znacząco się od siebie różnią. Odmienny może być ich układ, kształt lub liczba biegów. W przypadku schodów zewnętrznych, najczęściej stosowane będą jednobiegowe, gdyż daje to możliwość odpowiedniego wyeksponowania wejścia na taras lub wejścia głównego. Z powodzeniem sprawdzą się jednak również inne rozwiązania, takie jak schody dwubiegowe, wielobiegowe lub schody kręcone. Każde z nich charakteryzują się swoimi zaletami. Schody jedno i dwubiegowe są stosunkowo łatwe do wykonania i bardzo wygodne z codziennym użytkowaniu. Z kolei kręcone świetnie sprawdzą się wszędzie tam, gdzie poszukuje się oszczędności miejsca.

Profesjonalne schody zewnętrzne

Żeby stać się posiadaczem solidnych, dobrze wykonanych, bezpiecznych i komfortowych schodów, najlepiej skorzystać z oferty sprawdzonej firmy. Centrum Schodów jest firmą z ponad 20-letnim doświadczeniem w branży. W ofercie znaleźć można między innymi wykonane ze stali schody nowoczesne, które charakteryzują się bardzo dużą wytrzymałością. Firma oferuje również piękne schody z wykonanymi z drewna modrzewiowego stopniami oraz balustradą ze stali nierdzewnej. Połączenie stali i drewna jest rozwiązaniem nie tylko estetycznym, ale również bardzo funkcjonalnym. Kreatywne zestawianie ze sobą różnego rodzaju materiałów przynosi znakomity efekt, który przyciąga spojrzenia. Gotowe projekty schodów pozwalają na dokonanie najbardziej satysfakcjonującego wyboru, który spełni oczekiwania stawiane przez wszystkich domowników. Schody wpływają na charakter całego budynku, wykorzystywane są każdego dnia, dlatego muszą charakteryzować się trwałością i funkcjonalnością. Wybór dobrego wykonawcy odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu im wysokiej jakości i długowieczności.

Napisz do nas