Jak kreatywnie zagospodarować przestrzeń pod schodami?

Jak kreatywnie zagospodarować przestrzeń pod schodami?

We współczesnych domach ceni się rozwiązania, które są nie tylko estetyczne, ale również praktyczne. Są one pożądane zarówno w mieszkaniach o małym metrażu, w których ważny jest każdy metr kwadratowy, jak i w dużych domach, gdzie podczas aranżacji przestrzeni szuka się dużej funkcjonalności. Jednym z kluczowych elementów wnętrza w domach piętrowych są schody – mogą być one masywne lub delikatne, zabudowane lub otwarte, drewniane lub metalowe. Niezależnie jednak od tego, na jakie schody się decydujemy, warto zastanowić się nad tym, w jaki sposób można zagospodarować przestrzeń pod nimi. Oto pięć naszych propozycji.

Po pierwsze – domowy ogródek

Pierwsza z naszych propozycji skierowana jest do osób, które o zagospodarowaniu przestrzeni pod schodami pomyślały już w trakcie użytkowania domu. Bardziej kreatywne rozwiązania są już wtedy dość trudne w realizacji i mogą wymagać sporego nakładu profesjonalnej pracy. Domowy ogródek można natomiast stworzyć pod schodami w każdej chwili.

Ogródek to doskonały pomysł, gdy zdecydowaliśmy się na standardowe, proste schody samonośne. Wystarczy wówczas ustawić pod nimi kilka lub kilkanaście doniczek z kwiatami i roślinami, by w prosty sposób uzyskać piękną dekorację salonu lub przedpokoju. Obecność roślin w pokoju dziennym jest tym bardziej wskazana, że oczyszczają one powietrze w pomieszczeniu i niwelują niekorzystne działanie alergenów.

O domowym ogródku warto pomyśleć jednak już na etapie projektowania wnętrza. Wówczas można zrezygnować z położenia płytek lub paneli pod schodami, zamiast tego wysypując tam kamyki. Wówczas nasz domowy ogródek będzie robił jeszcze większe wrażenie.

Propozycja druga – miejsce pracy

Jeżeli w domu nie możemy pozwolić sobie na gabinet w osobnym pomieszczeniu, ciekawym i łatwym w wykonaniu rozwiązaniem może być stworzenie pod schodami miejsca pracy i umieszczenie tam biurka.

Podobnie jak propozycja pierwsza, ta również przeznaczona jest do schodów samonośnych. Co prawda biurko można ustawić pod schodami w każdej chwili, niemniej warto pomyśleć o zaaranżowaniu tego kącika już na etapie projektowania wnętrza. Można wówczas postarać się, by schody i biurko były ze sobą spójne oraz wkomponować w przestrzeń dodatkowe elementy, takie jak półki czy praktyczne szafki.

Trzy – otwarte półki lub regał na książki

Jest to propozycja dla osób, które mają sporych rozmiarów domową bibliotekę lub które lubią mieć wyeksponowane ozdoby, dekoracje i pamiątki z podróży. Teoretycznie regał na książki można stworzyć zarówno pod schodami otwartymi, jak i zabudowanymi, jednak w drugim wariancie mamy znacznie większą pewność, że całość będzie wyglądała spójnie. Można oczywiście kupić regały pod schody otwarte, jednak trzeba wtedy liczyć się z kilkoma trudnościami, takimi jak dopasowanie wymiarów regału do schodu czy brak możliwości kupna mebla pasującego stylistycznie do schodów.

Jeśli chcemy stworzyć bibliotekę pod schodami, lepiej zgłosić to profesjonalnej firmie, która wykona schody na zamówienie. Oryginalnie wkomponowane pod stopnie półki sprawiają, że nie tylko zyskujemy w domu dodatkową przestrzeń na książki, czasopisma czy pamiątkowe zdjęcia, ale również dostajemy unikalny element aranżacyjny wnętrza.

Cztery – a może ukryta toaleta?

Umieszczenie pod schodami niewielkiej, ukrytej toalety to jedno z bardziej praktycznych sposobów na zagospodarowanie przestrzeni pod nimi. Może się wydawać, że do stworzenia ukrytej toalety potrzeba dużych i szerokich schodów, jednak nic bardziej mylnego. Pamiętajmy, że nie ma to być duża łazienka, a jedynie pomieszczenie, w którym znajdzie się umywalka i sedes. Jest to praktyczne rozwiązanie, jeśli główna łazienka znajduje się na piętrze.

Propozycja piąta – przestrzeń wypoczynkowa

Przestrzeń wypoczynkową pod schodami można stworzyć na różny sposób. Czasem wystarczy po prostu umieścić pod nimi fotel, szafkę i stolik nocny, jednak najlepsze efekty uzyskamy, gdy miejsce wypoczynkowe i schody będą zaprojektowane tak, by tworzyły spójną całość. Dobrym rozwiązaniem jest na przykład poprowadzenie poszczególnych poziomów kącika – takich jak siedzisko oraz półki – od stopni schodów. Oryginalna przestrzeń wypoczynkowa nie tylko jest rozwiązaniem praktycznym, ale daje również niesamowite wrażenia wizualne.

Napisz do nas