Jak dobrać balustrady do schodów wewnętrznych? 

Jak dobrać balustrady do schodów wewnętrznych? 

Barierki na schody stanowią bardzo ważny element konstrukcyjny. Balustrady spełniają różne funkcje. Z jednej strony ułatwiają one poruszanie się po schodach, a także chronią przed ewentualnym upadkiem z wysokości, z drugiej stanowią również piękny element dekoracyjny wnętrza. Wybór odpowiedniej balustrady wpływa na estetykę całego pomieszczenia. Elementy te mogą być wykonane z różnego typu materiałów. Jakie są zalety poszczególnych rozwiązań i gdzie się sprawdzą? W jaki sposób dobrać barierki do schodów wewnętrznych?

Jaki typ balustrady wybrać?

Barierki na schody mogą przybierać zróżnicowane formy. Często wybieranym rozwiązaniem jest balustrada pełna, która stanowi jednolitą powierzchnię, przysłaniającą bieg schodów. Sprawdzi się przede wszystkim w domach z małymi dziećmi. Zapewni wysoki poziom bezpieczeństwa, gdyż najmłodsi mieszkańcy nie będą się mogli przez nią przechodzić. Pełna balustrada jest jednak dość masywna. Żeby wprowadzić element lekkości i dodać wnętrzu większej przestronności, można zastosować barierki pełne wykonane ze szkła. Wyglądają one minimalistycznie i nowocześnie.

Żeby wnętrze nie było przytłoczone, zastosować można także balustrady ażurowe. Są one wyjątkowo lekkie i subtelne. Dużą zaletą takiego rozwiązania jest również fakt, iż mogą one przybierać najróżniejsze kształty. Dzięki temu z powodzeniem można dopasować je do różnego rodzaju schodów oraz odmiennych aranżacji wnętrza. Taka barierka świetnie udekoruje designerskie schody. Może być wykonana zarówno z drewna, metalu lub szklanych paneli. Istnieje także możliwość zastosowania balustrady kurtynowej, która nie zasłania całkowicie biegu schodów. W takim przypadku wypełnienie bardzo często wykonywane jest z tworzywa sztucznego, płyty drewnopodobnej lub szkła.

Barierki na schody zapewniają komfort i bezpieczeństwo. Schody drewniane najlepiej wyglądają z balustradą wykonaną z tego samego materiału. Drewno dobrze łączy się również elementami metalowymi.

Materiały, z których wykonywane są balustrad

Konstrukcje schodowe z efektownymi balustradami prezentują się doskonale, nadając charakteru całemu wnętrzu. Na rynku znaleźć można szeroki asortyment różnego rodzaju propozycji, które różnią się od siebie zastosowanym przy produkcji materiałem. Klasyczne schody drewniane najlepiej prezentują się z drewnianymi barierkami. To świetne rozwiązanie dla dodania odrobiny przytulności surowym wnętrzom. Coraz częściej stosowane są również niebanalne rozwiązania, takie jak łączenie drewna i sznura. Dzięki temu uzyskać można ciekawy, marynistyczny klimat. To także dobra propozycja dla osób ceniących sobie ekologiczne rozwiązania.

Do stylowych wnętrz wykorzystać można także balustrady wykonane z metali, takich jak mosiądz lub stal. Możliwość uzyskanie fantazyjnych kształtów oraz wysoka odporność na korozję, to zalety takiego rozwiązania. Szczególnie efektownie będą prezentować się w tym przypadku nowoczesne schody kręcone. Często wykorzystywanym przez designerów materiałem jest również szkło. Szklane barierki są dobrą propozycją dla niewielkich, nowoczesnych pomieszczeń. Element ten może optycznie powiększyć przestrzeń.

Balustrady do każdego wnętrza

Poszukując wysokiej jakości balustrad, skorzystać można z oferty firmy Centrum Schodów. Szeroki wybór różnego rodzaju rozwiązań i zastosowanych materiałów sprawia, że barierki doskonale sprawdzą się do każdego rodzaju wnętrza i różnego typu schodów. Dzięki nim można dodać przytulności, charakteru lub ekstrawagancji. Wszystko uzależnione jest od własnych upodobań, oczekiwań oraz chęci uzyskania określonego efektu końcowego.

Warto pamiętać o tym, że solidnie wykonane balustrady, zapewniają bezpieczeństwo wszystkim domownikom. Ich jakość powinna więc być bardzo wysoka. Centrum Schodów to firma z wieloletnim doświadczeniem na rynku, dlatego oferowane rozwiązania cieszą się bardzo dużym uznaniem.

Wybierając schody nie można zapominać o pozostałych elementach, takich jak podesty, barierki lub poręcze. Wszystko tworzyć musi bowiem estetyczną, spójną i funkcjonalną całość.

Napisz do nas