Jak dbać o schody z drewna by zachowały wygląd i służyły dobrze latami?

Jak dbać o schody z drewna by zachowały wygląd i służyły dobrze latami?

Jak każda użytkowa rzecz, tak samo i schody narażone są na postępujące z czasem zużycie. Najczęstszym skutkiem intensywnego korzystania z nich są wytarte stopnie, po których wszak codziennie, wiele razy się chodzi. Niezależnie czy są to schody dębowe, czy schody bukowe, każdy rodzaj drewna jest tak samo podatny na tego rodzaju uszkodzenia. Podobne defekty są powszechne, ale tak naprawdę przy odrobinie wysiłku można łatwo im zapobiec. Drewno jest solidnym i sprawdzonym materiałem, który przy odpowiedniej konserwacji może cieszyć oczy pełnią swojego piękna przez naprawdę wiele lat. Jak zatem dbać o schody drewniane i drewniane poręcze schodowe tak, by mogły służyć jak najdłużej? W poniższym artykule przyjrzymy się dokładnie możliwościom, jakie stoją przed nami w tym temacie.

Schody drewniane i czyszczenie – co robić, a czego nie?

Jedną z najważniejszych zasad jest utrzymywanie schodów w czystości. Dbając jednak o to, należy pamiętać o paru podstawowych zasadach. W przypadku drewnianych schodów używanie wody do ich czyszczenia jest mocno niewskazane. Konsekwencje tego rodzaju złej pielęgnacji ujawnią się co prawda dopiero po latach, ale będą katastrofalne w skutkach. Wilgoć wypacza bowiem strukturę drewna. Dlatego zamiast wody do czyszczenia drewnianych stopni, używaj specjalnych preparatów, które przeznaczone są specjalnie do pielęgnacji drewna. Dzięki temu nie tylko nie zniszczysz ich wilgocią czy nieodpowiednimi środkami chemicznymi, ale pomożesz też na dłużej zachować ich naturalny połysk. Trzeba też pamiętać o tym, by rozprowadzając preparaty korzystać z miękkich ściereczek, które nie będą rysować powierzchni schodów.

Sposoby na konserwację klasycznych schodów drewnianych

Samo czyszczenie nie wystarczy by zabezpieczyć schody przed zniszczeniem. Oprócz tego należy je zabezpieczyć dodatkowymi powłokami, które pozwolą na odłożenie ich renowacji maksymalnie w czasie. Dzięki temu będą mniej wrażliwe na mechaniczne zabrudzenia i drewno na dłużej utrzyma swoje właściwości, chronione przed niszczącym wpływem wilgoci i chemicznych detergentów. Najpopularniejsze metody to lakierowanie oraz olejowanie.

To, jakiego impregnatu najlepiej użyć zależy w dużej mierze od gatunku drewna z jakiego zostały wykonane schody. Dlatego przed przystąpieniem do pracy należy koniecznie zapoznać się z informacjami i zastrzeżeniami, które umieszczone zostały na puszce czy pojemniku danego preparatu.

Lakiery to jedno z najpopularniejszych rozwiązań w kwestiach ochrony drewna. Na rynku istnieje bardzo duża ich różnorodność. Można dobrać je dokładnie do gatunku drewna, z jakiego zostały zbudowane schody. Mogą one podkreślić oryginalną strukturę drewna i jego słojów, ale też nadać mu inną kolorystykę niż oryginalna. Nadają się więc do zmiany wyglądu klatki schodowej. Lakierowanie schodów drewnianych to świetny sposób na uchronienie ich przed przed wycieraniem, a także wilgocią. Z lakierowanej powierzchni również bardzo łatwo usuwa się wszelkie zanieczyszczenia. Niestety ma ona też swoje minusy. Podczas nakładania lakieru trzeba robić to oszczędnie. Tak, aby nie powstały na stopniach zacieki i plamy, które potem będą praktycznie niemożliwe do korekty. Dodatkowo w przypadku uszkodzenia małego fragmentu polakierowanych schodów, nie da się naprawić ubytku w taki sposób, by naprawa ta była niewidoczna.

Kolejną z metod jest olejowanie. Olej wnika głęboko w strukturę drewna i utwardza je, przez co jest mniej podatne na pęknięcia. Olejowana powierzchnia jest również mniej śliska niż ta lakierowana. Olejowanie schodów jest świetnym rozwiązaniem, jeżeli chcesz podkreślić naturalne piękno drewna. Proces ten uwydatni jego kolor, strukturę i słoje. Używając tego impregnatu łatwo przeprowadzać częściową renowację i usuwać pojedyncze uszkodzenia w strukturze drewna. Niestety olejowanie jest mniej trwałym zabezpieczeniem niż lakier, dlatego w porównaniu z tą drugą metodą, trzeba częściej przeprowadzać konserwacje.

Nie jesteś pewien jaki produkt do konserwacji schodów wybrać? Poradź się ekspertów

Istnieją różne sposoby na dbanie o schody. Każdy z nich ma zalety i wady. Jeżeli nie jesteś pewien jakie rozwiązanie będzie najlepsze dla Twoich schodów, nie wahaj się zasięgnąć opinii eksperta. Po więcej porad związanych z dbaniem o schody zapraszamy do Centrum Schodów.

Napisz do nas