Dla kogo schody kacze? 

Dla kogo schody kacze? 

Wbrew pozorom nie dla pływającego drobiu. Choć z pewnością niejeden ornitolog może docenić ich praktyczne i estetyczne walory. Ale nie są one zarezerwowane jedynie dla miłośników oraz znawców ptactwa. Takie schody mogą okazać się czasami jedynym rozwiązaniem pozwalającym zaaranżować niewielkie, wąskie wnętrze. Nie zawsze pozwolić sobie możemy na imponujące, monumentalne schody niczym w dawnych pałacach, na dworach czy też w innych pokaźnych rezydencjach. Schody kacze pozwalają pozostawić za sobą tego typu próżność, przełamać się i przedostać wprost na wyższy poziom – dosłownie i w przenośni. Dzięki odpowiedniemu projektowi i montażowi można dostać się na ciasną antresolę lub w inne trudno dostępne zakamarki. I o ile kaczy chód nie zawsze kojarzy się atrakcyjnie, to przy tym szczególnie funkcjonalnym rozwiązaniu przynajmniej tymczasowo może stać się naszym sprzymierzeńcem. Zwłaszcza, że wcale nie musi być tak niewygodny jak wspinanie się po drabinie. To duże udogodnienie w wielu sytuacjach, kiedy to takie właśnie schody stanowią dla niej znakomitą alternatywę, prawda?

Schody kacze na pawlacze (ale nie tylko)

Tak, kacze schodki zdecydowanie lepiej od drabiny w pewnych stałych miejscach się sprawdzają. Po pierwsze – są stabilne. Po drugie – na każdym stopniu łatwo postawić całą stopę. Jednak czym właściwe takie schody się charakteryzują? Dla tych, którzy wciąż tego nie wiedzą: chodzi o niewielkie schodki zazwyczaj „nachodzące na siebie” w ten oto sposób, że każdy z nich jest z jednej strony szerszy, z drugiej zaś – węższy. A zatem podczas ich przemierzania naprzemiennie stawiamy na nich to prawą, to lewą stopę. Stąd właśnie charakterystyczny „kaczy” chód oraz ich nietypowa nazwa. Nie tylko w małych pomieszczeniach stanowią alternatywę tak dla drabiny jak i dla klasycznych schodów drewnianych. Bywa, że pomimo większego metrażu chcemy zaoszczędzić nieco przestrzeni. Ponadto również we wnętrzach o większej objętości i powierzchni znajdują się miejsca, w których naprawdę trudno zainstalować schody „z prawdziwego zdarzenia” bez radykalnego przebudowania dużego fragmentu budynku. I to pomimo najszczerszych chęci oraz nakładów niebywałych środków finansowych. Dlatego odpowiadając na tytułowe pytanie: schody kacze niekoniecznie muszą być domeną pomieszczeń ciasnych, biednych czy też gospodarczych / magazynowych a zatem domeną ludzi niezamożnych lub branży przemysłowej. To po prostu rewelacyjny typ schodów dokładnie wszędzie tam, gdzie żadne inne już się nie mieszczą, a drabinowe akrobacje stanowią zbyt dużą obawę o własne zdrowie i życie. Kaczy chód sam w sobie może nie jest synonimem gracji i elegancji, jednak same tego rodzaju schody mogą wbrew pozorom prezentować się już całkiem efektownie.

Z jakich materiałów najlepiej wybierać schody kacze?

Jak w przypadku innych typów schodów możliwości jest bez liku. Takie schody, a właściwie schodki, różni od pozostałych głównie ich opisana powyżej forma, nie zaś budulec. Najczęściej spotkać je można w wersji drewnianej, metalowej lub metalowo-drewnianej. Wraz z upływem czasu jednak na rynku pojawiają się także inne interesujące surowce. Do tego stopnia, że schody wykonane ze szkła, jakie niegdyś stanowiłyby konstrukcję wręcz nie do pomyślenia, nie budzą obecnie szczególnego zdziwienia. Najlepiej jednak skonsultować się z fachowcami w tej dziedzinie aby dobrać najbardziej odpowiedni materiał oraz ich kształt do konkretnego wnętrza.

Proste czy kręcone?

Kacze schody w swojej prostej formie dobrze sprawdzają się chociażby tuż przy ścianie. Często jednak nie możemy sobie pozwolić na zasłanianie całej ściany schodkami i blokowanie dostępu do niej. Trudno wówczas chociażby postawić przy niej meble. Na szczęście schody rzymskie, bo taka jest inna nazwa tego rodzaju schodków, występują także w wersji „kręconej”. Spiralne schodki zajmują naprawdę niewielką powierzchnię, znakomicie spełniają swoją funkcję i są przy tym niezwykle atrakcyjne wizualnie. Właśnie dlatego wcale nie muszą prowadzić na wąską wieżyczkę i całkowicie w niej się kryć. Mogą stanowić ciekawy i intrygujący element choćby pośrodku całkiem nowoczesnego salonu. 

Napisz do nas